Polska spółka Novago trafia do chińskiego giganta

©

Udostępnij:

China Everbright International zainwestuje w mławską firmę Novago. Tym samym największa chińska inwestycja w Polsce została sfinalizowana. 

Wiceminister Radosław Domagalski uczestniczył w ceremonii podpisania umowy sprzedaży chińskiemu inwestorowi większościowego pakietu udziałów spółki Novago, która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży gospodarowania odpadami. Wartość transakcji to 123 mln zł.- Dzisiejsza inwestycja wpisuje się w politykę współpracy Polski z Chinami, która po wizycie prezydenta Xi Jinpinga w czerwcu nabiera przyspieszenia. Decyzja biznesowa obydwu firm potwierdza, że Polska i Chiny mają duży potencjał do rozwijania współpracy w zaawansowanych technologicznie branżach, takich jak ochrona środowiska – podkreślił wiceminister Domagalski.

Wiceszef resortu odniósł się także do społecznych aspektów przedsięwzięcia. - Liczymy na to, że współpraca inwestycyjna z chińskim partnerem pozwoli na szybszy rozwój Novago na rynkach zagranicznych i przyczyni się do utworzenia kolejnych, stabilnych i wysoko jakościowych miejsc pracy w Mławie i regionie – podkreślił. Polskę i Chiny łączy partnerstwo strategicznie. - Jesteśmy gotowi na pogłębianie współpracy handlowej oraz inwestycyjnej. Liczymy, że nasze relacje przełożą się na większą aktywność inwestycyjną polskich firm w Chinach – podkreślił wiceszef resortu. - Ma w tym pomóc udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który umożliwi zaangażowanie w realizację inwestycji wpisujących się w koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku.

Wiceminister rozwoju zapewnił, że Polska jest niezmiennie otwarta na kapitał zagraniczny, w tym na inwestorów z Państwa Środka. - Premiujemy te projekty, które wiążą się z transferem nowoczesnych technologii, dlatego inwestycje w innowacje, badawczo-rozwojowe i w sektorze nowoczesnych usług cieszą się poparciem polskiego rządu – zaznaczył wiceminister. Dodał, że inwestorzy mogą liczyć na profesjonalną obsługę na każdym etapie procesu inwestycyjnego.Przy okazji uroczystości podpisania umowy wiceminister Domagalski spotkał się także z przedstawicielami zarządu China Everbright na temat możliwości rozwijania współpracy między Polską a Chinami. Podpisanie umów sprzedaży odbyło się 29 sierpnia br. w Miejskim Domu Kultury w Mławie.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również