Polska w gronie 20 największych odbiorców BIZ na świecie

 

Dzięki napływowi BIZ na poziomie 13,9 mld USD Polska znalazła się na liście 20 największych odbiorców bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie - wynika z najnowszego raportu UNCTAD - World Investment Report 2015. Światowa premiera raportu odbyła się 24 czerwca. W Polsce publikację prezentowała PAIiIZ.

- Ta kultowa prezentacja jest termometrem gospodarek świata - zaznaczył podczas konferencji prezes PAIiIZ Sławomir Majman. World Investment Report (WIR) jest sztandarową publikacją dotyczącą BIZ na świecie. Powstaje w Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) od 1991 r. Bazując na danych z 196 gospodarek świata, opisuje trendy BIZ na poziomie światowym, regionalnym oraz krajowym. W Polsce UNCTAD kieruje się danymi NBP.

W rankingu krajów, które w 2014 roku przyjęły najwięcej inwestycji zagranicznych, pierwsze miejsce zajęły Chiny. Tuż za nimi znalazł się klasyfikowany osobno Hong-Kong, a następnie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Polska uplasowała się na 20 miejscu światowego zestawienia i na 10. w grupie krajów rozwiniętych notując napływ BIZ.

Według UNCTAD, w 2014 r. Polska zanotowała wzrost napływu BIZ ze 120 mln do blisko 13,9 mld USD, chociaż w Europie i na świecie trend był spadkowy. Do Europy w ubiegłym roku napłynęło o 12% mniej inwestycji zagranicznych, natomiast światowe przepływy BIZ były niższe o 16%. - Gospodarka światowa powoli powraca do zdrowia, czego nie można powiedzieć o inwestycjach zagranicznych - powiedział ekspert ONZ do spraw BIZ prof. Zbigniew Zimny dodając, że słabsze wyniki światowych przepływów BIZ wynikają ze słabszej kondycji krajów UE.

Ubiegłoroczny wynik Polski w zakresie przyciągania inwestycji był wyraźnie wyższy niż w poprzednich dwóch latach (120 mln USD, w 2013 r.,1 mld USD w 2012 r.) i zbliżył się do poziomu sprzed kryzysu (średnio 16,6 mld USD w latach 2005-2007).

Największym inwestorem zagranicznym na świecie pozostają Stany Zjednoczone, Chiny (oraz Hong Kong) i Japonia. W pierwszej dwudziestce głównych inwestorów znajduje się 9 krajów europejskich, m.in.: Niemcy (5. miejsce), Rosja (6. miejsce), Francja (8. miejsce) i Holandia (9. miejsce), przy czym jedynie Niemcy i Francja zanotowały wzrost swoich inwestycji (Niemcy trzykrotny), natomiast inne europejskie państwa inwestujące za granicą wyraźnie ograniczyły swoje wydatki. Europa odpowiada obecnie za 23,3% inwestycji na świecie.

Od kilku lat widoczna jest dominacja państw rozwijających się na światowym rynku BIZ. W 2014 odpowiadały one za 55% napływu BIZ na świecie i 35% eksportu inwestycji. Jednocześnie istnieją silne różnice regionalne – za sukcesem państw rozwijających się stoi w głównej mierze Azja, odpowiedzialna za 2/3 napływu inwestycji w tej grupie. Głównym motorem napędowym jest największy odbiorca BIZ na świecie, czyli Chiny, z inwestycjami na poziomie 248 miliardów USD (dodatkowo Hongkong przyciągnął ponad 100 mld USD inwestycji).

Według ekspertów UNCTAD, dzięki rosnącej światowej koniunkturze w latach 2015-2017 światowe BIZ powinny wzrosnąć do poziomu 1,7 biliona USD.

źródło: PAIiIZ

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę