Polski atom to szansa dla przemysłu

© PixaBay

Udostępnij:

Właśnie zakończyła się konferencja "Mądralin 2015" w Warszawie. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów na temat rozwoju polskiej nauki, sektora badawczego oraz perspektyw biznesowych przedsiębiorstw w związku z realizacją programu polskiej energetyki jądrowej.

Właśnie zakończyła się konferencja "Mądralin 2015" w Warsawie. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów na temat rozwoju polskiej nauki, sektora badawczego oraz perspektyw biznesowych przedsiębiorstw w związku z realizacją programu polskiej energetyki jądrowej.W trakcie konferencji podkreślano, że elektrownie jądrowe są istotnym źródłem wytwórczym w przyszłym krajowym miksie energetycznym. W perspektywie 2030 r. wyłączonych zostanie 12 GW, czyli ponad jedna trzecia obecnie zainstalowanej mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym. Zostanie ona jednak odbudowana w oparciu o węgiel, OZE i energetykę jądrową. - Elektrownie atomowe mogą w znacznym stopniu zabezpieczyć polski system elektroenergetyczny, działają bowiem niezależnie od warunków pogodowych, a umieszczone nad Bałtykiem będą funkcjonować prawidłowo niezależnie od warunków hydrologicznych, w tym niskiego stanu wód w rzekach – powiedział Zbigniew Kubacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki.

Uczestnicy konferencji zwracali też uwagę, że działania w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej mogą być impulsem rozwojowym dla świata nauki. Wskazywali ponadto, że stabilny sektor badań i rozwoju warunkuje prawidłową realizację projektu. Jednocześnie energetyka jądrowa, która nie emituje CO2 ani szkodliwych pyłów i metali ciężkich, może istotnie przyczynić się do zmniejszenia emisyjności polskiej gospodarki i pomóc w zapewnieniu Polakom wolnego od zanieczyszczeń powietrza.

Konferencja "Mądralin"odbyła się już po raz czwarty. W jej trakcie przewidziano sesje tematyczne dotyczące rozwoju nauki, współpracy sektora B+R z zagranicą oraz szans dla polskiego biznesu. Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Nukleoniczne oraz Francuskie Stowarzyszenie Energii Jądrowej SFEN.Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również