Polski odrzutowiec coraz bliżej startu

Preview
Flaris
Reklama
Reklama

FLARIS LAR 1 to jednosilnikowy samolot odrzutowy o kompozytowej konstrukcji. Tworzy nową kategorię małych odrzutowców dyspozycyjnych, idealnych o szybkiego przemieszczania się w dowolnym celu. W przyszłym roku rusza produkcja.

Łączy łatwość pilotażu właściwą samolotom ultralekkim z osiągami odrzutowca: prędkością i zasięgiem. Nowatorskie w skali światowej rozwiązania zastosowane w konstrukcji samolotu chronione są 8 patentami uzyskanymi przez firmę Metal-Master, która jest producentem innowacyjnego samolotu.

Reklama

Badania wytrzymałościowe już dobiegają końca. Prace badawcze prowadzone są w laboratorium Wojskowej Akademii Technicznej równolegle z próbami systemów odrzutowca na lotnisku. To już ostatnie testy naziemne. Kolejnym krokiem będzie pierwszy lot.


Dwa tygodnie temu samolot FLARIS LAR 1 został przebazowany do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Specjaliści prowadzą tam kolejne próby systemów. Pod lupę została wzięta automatyka zespołu napędowego, układu paliwowego i hydraulicznego oraz nawigacji. Zespół pilotów doświadczalnych pod kierownictwem inż. pilota Henryka Szkudlarza wraz z zespołem mechaników WZL2 przeprowadza tam prace końcowe, w tym wyważenie i niwelacje samolotu.

Reklama

Z produkcją ruszamy w przyszłym roku. Kolejnym krokiem, po testach w locie, będzie zdobycie wymaganych certyfikatów – mówi konstruktor Flarisa i dyrektor projektu Rafał Ładziński.

Flarisy będą produkowane z wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń w automatyzacji procesów oraz najnowszych technik wytwarzania.

Uważam, że w najbliższych dwóch, trzech dekadach przemysł lotniczy zostanie opanowany przez światowych liderów motoryzacji, których obecne rozwiązania często przewyższają te z przemysłu lotniczego. Już dziś na zachodzie Europy powstaje nowy przemysł zajmujący się implementacją technologii samochodowych w przemyśle lotniczym. To tam, na styku nauki, liderów przemysłu lotniczego i samochodowego powstają nowe branże – wyjaśnia kierownik zespołu BR Rafał Ładziński.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama