Polski przemysł inwestuje w automatyzację

Robotyzacja polskiego przemysłu staje się faktem. Coraz więcej polskich przedsiębiorców doświadcza korzyści wynikających z automatyzacji procesów produkcyjnych. Wszystkie dostępne statystyki - zarówno ekspertów, jak i producentów inteligentnych urządzeń - wyraźnie wskazują, że automatyzacja procesów produkcji cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w Polsce nastąpił 12,5-procentowy wzrost liczby zainstalowanych środków automatyzacji przemysłu. Spośród wielu dostępnych rozwiązań w tej grupie największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszyły się roboty przemysłowe. Pod względem robotyzacji Polska poprawia swoją pozycję także w światowym rankingu. Analizy ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) dowodzą, że wzrost podaży na nowoczesne maszyny w Polsce sprawił, że gęstość robotyzacji w polskim przemyśle wzrosła o 4 punkty. Przyczyną tego stanu są dwa powody. Po pierwsze, wśród przedsiębiorców wyraźnie widoczny jest trend poszukiwania możliwości dalszego obniżania kosztów produkcji, poszerzania rynków zbytu i wzrostu elastyczności produkcji. Po drugie, w odpowiedzi na zainteresowanie polskich firm producenci inteligentnych urządzeń dostosowują swoje oferty do aktualnych potrzeb.

Coraz trudniej jest dziś wyobrazić sobie przyszłość firm zajmujących się wytwarzaniem produktów bez automatyzacji procesów produkcji. Przyczyn coraz szerszego wykorzystywania robotów i inteligentnych centrów obróbczych CNC na świecie jest kilka. To dzięki nim w dużej mierze zakłady poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy, zwiększają efektywność produkcji, poprawiają jakość produktu finalnego, zwiększają elastyczność produkcji, redukują koszty operacyjne. Jak donoszą badania ekspertów oraz opinie użytkowników tej technologii – wbrew powszechnym obawom – zachowują one lub tworzą nowe miejsca pracy. To przede wszystkim na robotach i niezawodnych obrabiarkach opiera się cały światowy przemysł motoryzacyjny, sektory produkujące nowoczesne produkty użytkowe (m.in. elektronika, AGD), bazujący na ekstremalnej precyzji przemysł laboratoryjny, medyczny, chemiczny, a także przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką komponentów z metali (gdzie praca jest niebezpieczna dla człowieka, w niektórych krajach wręcz zakazana).

Główne czynniki wzrostu sektora automatyzacji i robotyzacji
Przedstawiciele kluczowych dla gospodarki branż – bez względu na narodowość – zgodnie mówią, że dziś nie wyobrażają już sobie pracy bez nowoczesnych technologii. To rosnące zainteresowanie producentów zaawansowanymi technologiami wyjaśnia Konrad Grohs, prezes polskiego oddziału FANUC, który jest światowym liderem technologii CNC i robotyki:
„Do sukcesywnego wzrostu wykorzystania robotów przemysłowych przyczynia się postępujący rozwój technologiczny. Producenci nowoczesnych środków automatyzacji udoskonalają produkty i wyposażają je w coraz bardziej zaawansowane funkcje, zapewniając wytwórcom nieosiągalne dotychczas możliwości tworzenia produktów idealnie zgodnych z projektem i bezkonkurencyjnych w swojej branży”.

Wydajność, dokładność i konkurencyjność cenowa gwarantowana przez robotyzację to dla wielu firm przepustka do dużych, intratnych zleceń. Należy pamiętać, że dziś poważni kontrahenci potrafią zamówić wręcz milionowe nakłady ściśle określonego asortymentu, w ściśle określonym terminie. Firmy, które nie są w stanie zagwarantować odpowiednich mocy przerobowych np. na skutek niedoboru wykwalifikowanych pracowników, często bezpowrotnie tracą szansę na realizację prestiżowych kontraktów.
„Polska jest ważnym zapleczem dla zagranicznych kontrahentów. Nasze rodzime firmy są cenionym podwykonawcą, ale by móc zapewniać sobie zamówienia muszą sprostać ciągle rosnącym wymogom. Robotyzacja jest dla tych firm gwarancją większych obrotów, większych zysków, czy bardziej wykwalifikowanej kadry pracowników. Warto także pamiętać, że rozwój tych firm często przekłada się na poprawę konkurencyjności całych regionów np. poprzez odprowadzane podatki oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności poprzez np. ograniczanie bezrobocia”- mówi Konrad Grohs.

Firma FANUC, od 6 lat obecna w Polsce, jest najlepszym przykładem tego, w jaki sposób producent najnowszej technologii podąża za głosem rynku i jak odpowiada na rzeczywiste potrzeby przemysłu. Japoński producent przywiązuje ogromną wagę do ciągłego rozwoju, przez co jest głęboko zaangażowany w poszukiwania nowych, coraz doskonalszych rozwiązań. Z drugiej strony potrafi znakomicie dostosować swoją ofertę do potrzeb lokalnych rynków. Tak jest również w Polsce. FANUC Polska w czasie swojej obecności na rynku znacznie poszerzył portfolio środków automatyzacji oferowanych polskim producentom. Dziś firma oferuje zainteresowanym firmom dostęp do wszystkich swoich produktów, tj. robotów przemysłowych, sterowań CNC, a także zaawansowanych technologicznie centrów obróbkowych.

Wzrost zainteresowania automatyzacją polskiego przemysłu w statystykach
Zdaniem ekspertów GUS*, którzy cyklicznie analizują zjawisko innowacyjnej działalności przedsiębiorstw, w 2012 roku polscy przedsiębiorcy wyraźniej zainteresowali się środkami automatyzacji przemysłu. W efekcie liczba zainstalowanych środków automatyzacji przemysłu wzrosła o 12,5% w porównaniu do roku 2011. Według najnowszego raportu GUS, obecnie w polskich zakładach produkcyjnych pracuje 7356 robotów przemysłowych i 12 578 centrów obróbkowych. 821 firm ankietowanych przez GUS (zdecydowana większość), które dołączyły do grona użytkowników nowoczesnej technologii, zakupiło innowacyjne urządzenia w kraju.

Polska poprawia pozycję w światowym rankingu
Wzrost zainteresowania automatyzacją polskiego przemysłu zauważają także analitycy departamentu statystyk IFR**, którzy stwierdzili, że aktualny wskaźnik gęstości robotyzacji dla Polski wynosi – 18 (tj. liczba robotów przypadających na 10 tys. pracowników przemysłu). Eksperci podkreślają, że polski wskaźnik wzrósł na przestrzeni ostatniego roku o 4 punkty i prawdopodobnie nadal będzie piął się w górę. Zaznaczają jednocześnie, że tempo tego wzrostu jest większe niż obserwowane w przypadku rynku globalnego. Gęstość robotyzacji przemysłu w Europie i na świecie wzrosła w analogicznym okresie o 3 punkty i aktualnie wynosi odpowiednio: 80 w Europie i 58 na świecie.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę