Polski rynek finansowy poczynił wielkie postępy

PixaBay/geralt/CC0 Public Domain

Mimo decyzji o brexicie trwają prace nad fuzją giełd w Londynie i Frankfurcie. Także CEESEG, połączone giełdy praska i wiedeńska, dokupiły akcje tej pierwszej do blisko stu procent. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zarzuciła przed ponad dwoma laty plany połączenia z Wiedniem. Tymczasem współpraca parkietów nie musi się kłócić z budową giełd narodowych.

Podejmowane są próby stworzenia paneuropejskiego rynku kapitałowego. Polska i inne kraje regionu CEE próbują tworzyć własne rynki narodowe. Tworzenie i rozszerzanie rynków narodowych to kolejne wyzwanie, które jednak trzeba zmieścić w pewnej konstrukcji prawnej w ramach UE – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Frank Hatheway, główny ekonomista Nasdaq w Waszyngtonie.

Od początku roku trwają próby stworzenia jednolitego rynku giełdowego przez parkiet we Frankfurcie oraz Londynie. Nie przeszkodził tym planom nawet brexit, a kolejne uwagi Komisji Europejskiej są konsekwentnie niwelowane. Fuzja ma mieć wartość ok. 25 mld euro. Z drugiej strony w grudniu CEESEG, połączone siły giełd w Pradze i Wiedniu, wykupił dodatkowe udziały w giełdzie praskiej, zbliżając się do 100 proc.

Trzeba zrealizować dwa cele. Po pierwsze, utrzymać dostęp do kapitału w każdym kraju i w każdym regionie danego kraju. To pozwoli zachować lokalny rynek kapitałowy, lokalną bankowość, lokalną konkurencyjność. A jednocześnie trzeba rozwijać europejskie standardy inwestowania, tak by na przykład szwedzki inwestor mógł bez problemów działać w Polsce i odwrotnie – obrazuje Hathaway. – To wymaga zmiany nastawienia i zmiany infrastruktury i głębokiej zmiany w naszym dotychczasowym sposobie myślenia.

Warszawska giełda również miała ambitne plany połączenia z innymi za prezesa Adama Maciejewskiego. Chodziło o fuzję z giełdą wiedeńską. Jednak już w 2014 roku i po zmianie prezesa na Pawła Tamborskiego ogłoszono odstąpienie od tych planów. Nie przeszkadza to oczywiście inwestowaniu obcych kapitałów na polskiej giełdzie, choć można by poprawić warunki informacyjne, wskazuje ekonomista Nasdaq.

Polski rynek bez wątpienia poczynił wielkie postępy i będzie czynił to nadal. Ale wielką przeszkodą, która dotyczy wszystkim rynków europejskich, jest dostęp do informacji o firmach, cenach i warunkach transakcyjnych. Inicjatywy w tej kwestii wychodzą z Unii Europejskiej, wszystkie giełdy nad tym pracują – zapewnia Frank Hatheway. – Nie ma jeszcze konkretnych decyzji, ale one wkrótce się pojawią, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Jestem bardzo zbudowany tym, co tutaj widzę.

Źródło: Newseria

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę