Polskie fabryki Volkswagena z rekordową produkcją

fabryka Volkswagena we Wrześni © MM

Udostępnij:

Miniony rok z liczbą blisko 240 tys. wyprodukowanych samochodów był rekordowym dla Volkswagen Poznań. Firma może pochwalić się także zwiększonym zatrudnieniem do ponad 11 tys. osób oraz rekordową produkcją odlewów. Sukcesem zakończyło się również uruchomienie produkcji wszystkich 69 wariantów Volkswagena Craftera w fabryce we Wrześni.

To był bardzo ciekawy i intensywny rok dla naszej firmy – podsumowuje Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. –Zrealizowaliśmy wiele projektów w różnych obszarach działania fabryki, między innymi wystartowaliśmy z produkcją nowych wariantów Craftera, zamknęliśmy proces negocjacji ze związkiem zawodowym. Przygotowujemy się też do rozbudowy zakładu w Antoninku, która rozpocznie się niebawem i pozwoli na to, by w 2020 r. zakład był gotowy na produkcję nowego auta – Caddy 5, także w wersji z alternatywnym napędem.Najważniejszym modelem poznańskiej fabryki Volkswagena był Caddy – w 2017 r. z taśm fabryki w Poznaniu zjechało 164 668 egzemplarzy (+3,8%), czyli najwięcej od czasu powstania Volkswagen Poznań w 1993 r.

Osiągnięcie takiej liczby w produkcji samochodów wymagało od nas dużej dyscypliny i ogromnego zaangażowania naszych pracowników – zauważa Dietmar Mnich, dyrektor zakładu Caddy/T w Antoninku.

Ponad 40 tysięcy pojazdów wyprodukowano we Wrześni w pierwszym roku po jej uruchomieniu. W tej chwili dostępne są już wszystkie z 69 wariantów modelu Crafter. A to oznacza, że produkcja Craftera w tym roku osiągnie 70 tysięcy sztuk.

Z kolei Odlewnia Volkswagen Poznań zamknęła rok 2017 wynikiem 4 562 460 wyprodukowanych komponentów, tj. o 100 989 więcej niż w roku 2016, zużywając tym samym 29 524 ton aluminium. W 2017 r. Odlewnia Volkswagen Poznań obrała nowy kierunek w stronę elektromobilności. W sierpniu zakład uzyskał zlecenie na produkcję obudowy przekładni dla modułowej platformy MEB do budowy samochodów z napędem elektrycznym.

Zakład Zabudów Specjalnych Volkswagen Poznań zakończył 2017 r. najlepszym wynikiem w historii, zabudowując blisko 60 tysięcy pojazdów, między innymi dla polskiej i niemieckiej policji.Cztery zakłady Volkswagen Poznań zatrudniały na koniec 2017 r. blisko 11 tysięcy osób, co sprawia, że firma jest największym pracodawcą w Wielkopolsce i jednym z największych w Polsce.

Zakończyliśmy negocjacje płacowe, przygotowujemy się do kolejnych rekrutacji i uruchomienia trzeciej zmiany w zakładzie Craftera we Wrześni – mówi Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen Poznań. – Przed nami wiele wyzwań związanych z digitalizacją, zmianami demograficznymi oraz przystosowaniem pracowników do produkcji 4.0.

Źródło: VW Poznań

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również