Polskie firmy biorą udział w projekcie Euclid MGSE

Sener Polska, sonda Euclid MGSE © Sener

Udostępnij:

Sener Polska wspólnie z 18 polskimi firmami stworzył największy w naszym kraju zestaw do montażu satelitów. Zestaw 13 urządzeń MGSE (ang. Mechanical Ground Support Equipment) został wyprodukowany na potrzeby organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Euclid. Końcem stycznia ostatnie urządzenia zostaną przetransportowana do Włoch, gdzie nastąpi złożenie sondy.

Urządzenia MGSE służą m.in. do precyzyjnego przemieszczania satelity w różnych płaszczyznach w celu umożliwiania dostępu technikom. Pozwalają także transportować satelitę do komór testowych oraz umieścić go w ładowni rakiety nośnej. Produkcja MGSE i montaż satelitów to wielkie wyzwania inżynierskie, bo niemal każdy satelita jest jedyny w swoim rodzaju. Konstrukcje te ważą od kilkuset kilogramów do kilku ton i składają się z tysięcy części i kilometrów kabli.Zestaw urządzeń Panel Support Stand wchodzących w skład MGSE dla sondy Euclid
oraz wizualizacja jego wykorzystania.
Rolą firmy Sener Polska w misji Euclid było zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie trzynastu urządzeń wspomagających montaż dużego, ważącego 2,3 tony satelity. Firma realizowała ten projekt na zlecenie Thales Alenia Space Italy, głównego wykonawcy misji. Sener Polska jest firmą inżynieryjną, nie ma więc własnego zaplecza produkcyjnego i polega na współpracy z siecią partnerów. Łącznie przy projekcie MGSE dla sondy Euclid firma współpracowała z 18 polskimi przedsiębiorstwami, które produkowały komponenty, badały ich wytrzymałość oraz odpowiadały za logistykę.

Łącznie Sener Polska współpracuje z 50 partnerami z całego kraju. To wyspecjalizowane firmy, które do tej pory dostarczały produkty dla sektora lotniczego, motoryzacyjnego czy kolejowego. Sener Polska przekazuje im w formie zleceń i zamówień znaczną część pozyskanych kontraktów (np. w innym projekcie, IBDM, będzie to około 40%) oraz dzieli się wiedzą o specyfice przemysłu kosmicznego, w ten sposób ułatwiając kolejnym polskim firmom samodzielne pozyskiwanie międzynarodowych klientów z tego sektora.

W przypadku większości naszych partnerów byliśmy pierwszą firmą z sektora kosmicznego, która się do nich zwróciła. Zdarza się, że po nauczeniu się od nas, jak ta branża funkcjonuje, polskie firmy zaczynają działać w niej niezależnie. Zdobywają wiedzę, poznają wyśrubowane wymagania i złożone procedury rządzące przemysłem kosmicznym. Dzięki wspólnie zdobytemu doświadczeniu przy projektach dla ESA stają się także bardziej wiarygodni dla kolejnych klientów z sektora – mówi Aleksandra Bukała, dyrektor generalna Sener Polska.

Pierwsze urządzenia dla przemysłu kosmicznego wyprodukowaliśmy 10 lat temu, ale dopiero współpraca z Sener Polska spowodowała, że produkcja dla tego sektora stała się znaczącą i wciąż rosnącą częścią naszej działalności. Projekty kosmiczne są bardzo wymagające, ale lubimy takie wyzwania i potrafimy im sprostać dzięki doświadczonemu zespołowi oraz najwyższej klasy maszynom obróbczym i pomiarowym. Mogę śmiało powiedzieć, że z Sener Polska stworzyliśmy zaawansowany, wzorcowy model współpracy, co jest szczególnie istotne przy tak trudnych technologicznie projektach jak projekty kosmiczne – mówi Marek Bujny, CEO Ultratech.

Projekt MGSE dla sondy Euclid był dużym wyzwaniem technologicznym, ale dzięki współpracy obu stron oraz 25-letniemu doświadczeniu firmy UZBI w produkcji konstrukcji spawanych oraz wytwarzaniu części ciśnieniowych dla przemysły energetycznego, byliśmy w stanie dostarczyć niespotykany i imponujący zestaw urządzeń. Dodatkową wartością dla naszej firmy było podniesienie poziomu zapewnienia jakości, które wynika z wymagań przemysłu kosmicznego – mówi Tadeusz Szwajewski, właściciel firmy UZBI.

Produkcja zestawu urządzeń do montażu satelity Euclid to ważny krok w rozwój kompetencji i technologii satelitarnych, które stanowią priorytet zapisany w projekcie Krajowego Programu Kosmicznego. Warto dodać, że w Europie tylko kilka firm projektuje specjalistyczne urządzenia do integracji satelitów.

O misji Euclid
Celem realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Euclid jest zrozumienie, dlaczego Wszechświat rozszerza się w tempie, jakie obserwujemy. Odpowiedź na to pytanie mają dać instrumenty badawcze sondy, które pozwolą spojrzeć na obraz Wszechświata sprzed 10 miliardów lat.

Źródło: Sener

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również