Polskie huty kontra polskie i unijne przepisy

12 marca br. przedstawiciele branży metalurgicznej spotkali się z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Dyskutowano o stanie polskiego hutnictwa, unijnej polityce klimatyczno-energetycznej i wysokich cenach energii w Polsce.

Szefowie największych hut i organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa związane z metalurgią w trakcie spotkania zwracali uwagę na wiele problemów dotykających tę branżę. Podkreślali, że mimo iż Polska ma najnowocześniejsze hutnictwo w Europie, sektor ten przegrywa z zagraniczną konkurencją. Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Stefan Dzienniak, mówił , że 10 lat temu, w momencie przystąpienia do UE, polska produkcja zaspokajała 76% rynku wyrobów hutniczych, tymczasem dziś jest to tylko 50%, chociaż w tym czasie na modernizację wydano ponad 10 mld zł. Dodał, że Polska od 2009 r. wykorzystuje swoje zdolności wytwórcze zaledwie w 63%.

Zwracano także uwagę na obciążenia branży związane z polityką klimatyczną UE, przez którą z Polski zniknęły huty produkujące aluminium z rudy, a zostały tylko zakłady używające złomu. Wskazywano na nieporównywalnie lepsze warunki do prowadzenia działalności hutniczej w innych krajach Unii. Przedstawiciele branży apelowali o politykę sprzyjającą przemysłowi, np. o tańszą energię. Jednocześnie chwalili działanie rządu polegające na wprowadzeniu odwróconego VAT-u, co jest pionierskim rozwiązaniem i pokazało, że polski rząd jest w stanie rozwiązać problem, które wydawał się wyjątkowo skomplikowany. Jednak modernizacje hut oraz odwrócony VAT na niewiele się zdają, ponieważ – jak mówił wiceprezes KGHM Wojciech Kędzia – „w Polsce cały czas rosną koszty wydobycia, środowiskowe, użytkowania, nieruchomości; rosną też ceny energii elektrycznej. Tych obciążeń nie ma gdzie indziej na świecie. (...). Potrzebujemy spójnej strategii dla przemysłu na skalę całego kraju”.

Jako jedno z najpoważniejszych obciążeń dla rozwoju przemysłu w naszym kraju określono wysoką cenę energii elektrycznej. Bogusław Ochab, prezes Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław", mówił, że w przypadku jego huty koszty prądu to 23% całkowitych kosztów prowadzenia działalności. Wskazywał, że europejskie dyrektywy dopuszczają zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej na potrzeby np. niektórych procesów metalurgicznych. Takie zwolnienia stosują wszyscy sąsiedzi Polski - Słowacja, Czechy, Niemcy, Litwa, gdzie akcyza jest zerowa, natomiast w Polsce wynosi 4,97 euro/MWh, co oznacza, że konkurencja ma energię tańszą o 20%. Ochab dodał, że unijne przepisy pozwalają na obniżenie akcyzy, nawet jeśli kraj - jak obecnie Polska - znajduje się w procedurze nadmiernego deficytu.

Wicepremier Piechociński zapowiedział, że będzie w stałym kontakcie z branżą. Mówił również, że europejska polityka wobec przemysłu ma szansę wkrótce się zmienić. Wskazywał tu na wybory do PE, czy bliskie objęcie prezydencji Unii przez Włochy, które chcą promować reindustrializację. Zauważył, że unijna opinia publiczna jest wyczulona na przenoszenie przemysłu z Europy do USA i ten czynnik też może decydować o zmianie nastawienia Unii do przemysłu.

źródło: Ministerstwo Gospodarki, wyborcza.biz

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę