Polskie klastry realizują projekty o wartości ponad 1 mld złotych

Preview
Reklama
Reklama

Klastry są istotnym narzędziem wzrostu innowacyjności firm. Dowodzi tego przykład najbardziej znanego klastra na świecie, jakim jest Dolina Krzemowa w USA. W Polsce firmy zrzeszone w klastrach, mimo że działają w ten sposób dopiero od kilku lat, realizują już projekty o wartości przeszło miliarda złotych. Popularność takich rozwiązań stale rośnie. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 znacząco ma zostać zwiększony nakład środków publicznych na wsparcie klastrów i należących do nich przedsiębiorstw.

Znaczenie i rozwój klasteringu dla polskiej gospodarki będzie tematem rozmów podczas II Kongresu Klastrów Polskich, który odbędzie się 20 maja w siedzibie Sejmu RP.

Reklama

Pierwszym znanym przykładem Klastrów jest Dolina Krzemowa, która powstała w latach 50. XX-wieku w północnej części stanu Kalifornia. W kolejnych etapach rozwoju tego klastra było powstanie Uniwersytetu, wokół którego zaczęły się skupiać przedsiębiorstwa pracujące nad zaawansowanymi technologiami przemysłowymi. Od tamtej pory rozwój Doliny Krzemowej postępował w zawrotnym tempie, czego efektem jest powstanie gigantów technologicznych, takich jak Hewlett-Packard, Intel, Apple Computer, Oracle Corporation oraz Google.

Działalność klastrów w Polsce trwa od ponad 10 lat. Początkowo klastry kojarzono wyłącznie z branżami wysokich technologii takimi jak lotnictwo, przemysł biotechnologiczny czy też IT. Okazuje się jednak, że niezwykle często klastry tworzą przedsiębiorcy w tradycyjnych sektorach gospodarki.

- Od kilku lat w Polsce możemy zaobserwować wzrastające zainteresowanie ściślejszą współpracą ze strony przedsiębiorstw z innymi jednostkami w celu transferu informacji do tworzenia silnej przewagi konkurencyjnej w regionie - mówi Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Reklama

Związek Klastry Polskie zrzesza animatorów klastrów gospodarczych z całej Polski. Jest otwarty na przyjmowanie każdej organizacji klastrowej w swoje szeregi i pragnie stać się stałą platformą współpracy klastrów oraz ich otoczenia. Wszędzie tam, gdzie będą potrzebne działania w skali ogólnopolskiej, chce reprezentować interesy środowiska klastrowego i być poważnym partnerem dla władz na różnych szczeblach. W chwili obecnej w Polsce jest już ponad 100 klastrów.

Rola klastrów jako narzędzia wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw jest coraz bardziej zauważana. Efektem tego jest przeznaczenie większej ilości środków i narzędzi przeznaczonych na wsparcie klastrów i należących do nich przedsiębiorstw w programach europejskich nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

- Jest dla nas szczególnie ważne, że przedsiębiorcy coraz częściej obserwują korzyści płynące z współpracy z innymi jednostkami i zamiast konkurować ze sobą, wspólnie walczą m.in. o dofinansowanie z UE – mówi Krzysztof Krystowski.

W dalszym ciągu, w celu wzmocnienia innowacyjności gospodarczej Polski, niezbędna jest wiedza nt. stanu rozwoju klastrów, ich potrzeb, istniejących trudności oraz barier. Konieczne jest również wypracowanie rekomendacji zmian skierowanych do różnych grup interesariuszy, uczestniczących w działaniach klastrowych. Ma to służyć również zwiększeniu zainteresowania klastrami ze strony niezrzeszonych przedsiębiorców, którzy mogliby wpłynąć pozytywnie na rozwój polskiej gopodarki.  

www.klastrypolskie.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama