Pompy przewodowe stosowane w transporcie bentonitu

© Wikimedia/CC

Udostępnij:

Duża platforma wodociągowa w RPA korzysta z pompy perystaltycznej Bredel APEX15 od Watson-Marlow Fluid Technology Group. Oto jak wyglądało wdrożenie.

Bentonit to naturalnie występujący kwarc kryształowy, pochodzący z gliny. Ścierna właściwość substancji może spowodować kosztowne uszkodzenia pomp śrubowych - czynnik, który nie występuje podczas korzystania z technologii wysokociśnieniowych pomp APEX.Państwowe zakłady Umgeni Water to największy, masowy dostawca wody pitnej w prowincji KwaZulu-Natal na wschodnim wybrzeżu RPA. Zakład dostarcza obecnie 426 milionów metrów sześciennych wody pitnej do sześciu odbiorców komunalnych.

Brak zatorów lub zużycia ściernego

Konwencjonalne sposoby usunięcia zawieszonego, koloidalnego materiału z wody obejmuje chemiczną koagulację małych cząstek koloidalnych i flokulacji tych cząstek w większe formy kłaczków. Bentonit jest dodawany, gdy skierowana do flokulacji woda zawiera zbyt mało cząstek do przeprowadzenia skutecznie tego procesu.

Niektóre zakłady Umgeni Water, doświadczyły trudności przy wykorzystaniu pomp śrubowych w wyniku aplikacji bentonitowej, która zazwyczaj ma miejsce około raz w miesiącu. Po uruchomieniu, pompa śrubowa natychmiast zaczyna pracować na sucho ze względu na właściwości bentonitu. Linia ssąca może czasami się zablokować, co powoduje uszkodzenie statora pompy.

Mając na uwadze wprowadzenie procesów aplikacyjnych bentonitu w zakładach Amanzimtoti Umgeni Water, zdecydowano o przetestowaniu alternatywnych technologii pomp. Po analizie rynku, wybrano pompę perystaltyczną Bredel APEX15 firmy Watson-Marlow.Poprawa niezawodności

W zakładach Amanzimtoti torby bentonitu wyładowywane są do 3000 litrowego zbiornika przejściowego, a następnie mieszane. Używając pompy Bredel APEX pracującej na mniej niż 3 bar, ciekły materiał ścierny jest następnie pompowany w taki sposób, aby cząstki stałe były utrzymywane w zawiesinie. Co najważniejsze, działanie dwóch pomp perystaltycznych APEX15, można odwrócić, jeśli wystąpi zator, a następnie uruchomić w odpowiednim kierunku po zażegnaniu problemu. W rezultacie, pompy znacznie poprawiły niezawodność linii w zakładzie Amanzimtoti w ciągu trzech lat od ich wdrożenia.

Źródło: Centrum PR

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również