Ponad połowa pieców węglowych do wymiany na Śląsku

spalanie węgla © pixabay-hangela

Udostępnij:

60% ankietowanych gospodarstw domowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, korzystających obecnie z pieców węglowych musi do końca 2021 r. zmienić sposób ogrzewania. Takie dane płyną z badania opinii publicznej, dotyczącego znajomości i konsekwencji przepisów uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Badanie zostało zrealizowane w IV kwartale 2019 r. na terenie miast konurbacji śląsko-dąbrowskiej,  gdzie TAURON Ciepło dostarcza ciepło sieciowe. – Przeprowadziliśmy badania, w ramach których chcieliśmy uzyskać aktualne i miarodajne dane, na temat świadomości społecznej dotyczącej konieczności wymiany źródła ogrzewania – mówi Małgorzata Kuś rzecznik prasowy TAURON Ciepło.O uchwale antysmogowej słyszało 76,8% ankietowanych, jednak aż 22,5% z nich uznało, że zapisy ich nie dotyczą, a kolejne 54% przyznało, że nie ma wiedzy na ten temat.  Pytania skierowane do obecnych użytkowników kotłów węglowych ujawniły, że tylko 2,9% tych urządzeń jest najwyższej, piątej klasy energetycznej. Kluczowym zagadnieniem, jakie badano był rok produkcji kotła, który wraz z informacją o klasie energetycznej urządzenia wyznacza termin jego wymiany. Okazało się, że 60,1% obecnie użytkowanych kotłów będzie trzeba wymienić do końca 2021 r., ponieważ zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 r. – Wyniki badania pokazują, że pomimo różnorodnych działań informacyjnych, do znacznej części opinii publicznej nie dotarła informacja na temat przepisów uchwały i wynikających z nich obowiązków – mówi rzecznik prasowy TAURON Ciepło. – Równocześnie, znaczący odsetek osób z konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które w najbliższych dwóch latach będą musiały wymienić źródło ciepła, deklaruje chęć podłączenia ciepła sieciowego – dodaje Małgorzata Kuś.

Uchwała antysmogowa województwa śląskiego

W 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której celem jest poprawa jakości powietrza. Uchwała wprowadziła ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, w szczególności kotłów, kominków i pieców, jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło. Przepisy uchwały wprowadziły zakaz używania takich paliw jak: węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z jego wykorzystaniem; muły węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem; paliwa, w których udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% oraz biomasa stała, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Uchwała antysmogowa precyzuje terminy, w których konieczna jest wymiana ogrzewania, na bardziej ekologiczne.

Źródło: TAURON

 

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również