Porozumienie OPEC ważnym wydarzeniem dla rynku surowców

©

Udostępnij:

Najważniejszym wydarzeniem obserwowanym przez inwestorów na rynkach surowcowych w początkowym okresie 2017 roku będzie realizacja niedawnego porozumienia kartelu OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej i jego konsekwencjach. Zdaniem Doroty Sierakowskiej z Domu Maklerskiego BOŚ w przypadku pozostałych surowców nie należy się raczej obawiać się niespodziewanych zdarzeń.   

W 2017 roku inwestorzy na rynkach towarowych będą przede wszystkim oczekiwać spełnienia obietnic podjętych w 2016 roku – prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Dorota Sierakowska, analityk surowcowy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). – Najważniejszym wydarzeniem, które rynki będą śledzić, stanie się zapewne realizacja porozumienia krajów OPEC oraz niektórych spoza kartelu w kwestii zapowiedzianego ograniczenia produkcji ropy naftowej.Zaniepokojone nadmierną podażą ropy naftowej na świecie i w rezultacie spadającą ceną kraje skupione w OPEC pod koniec listopada br. podjęły decyzję o wspólnym ograniczeniu do 32,5 mln baryłek dziennie wydobycia tego surowca (po raz pierwszy od 2008 roku). Po ogłoszeniu porozumienia cena ropy naftowej wystrzeliła w górę o przeszło 7 proc. i od tego czasu surowiec powoli, ale systematycznie, drożeje.

Co ciekawe, inwestorzy tak naprawdę będą zwracać uwagę przede wszystkim na działania Stanów Zjednoczonych czy Kanady w nowych warunkach, ponieważ oczekują, że Ameryka Północna będzie uzupełniać lukę, którą pozostawią po sobie kraje OPEC, co by oznaczało, że potencjał wzrostowy cen ropy byłby raczej niewielki – zauważa Dorota Sierakowska. – Możliwe więc, że w przyszłym roku notowania tego surowca wzrosną nieznacznie albo będą utrzymywać się przez dłuższy czas na poziomach, które widzimy obecnie.

Celem utworzonej w 1960 roku OPEC (skrót od ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries, czyli Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej) jest kontrolowanie światowego wydobycia tego surowca, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych. Kartel skupia głównie kraje posiadające największe rezerwy ropy naftowej na świecie: kraje zrzeszone w OPEC kontrolują obecnie około 40 proc. światowego wydobycia, a jej rezerwy stanowią przeszło 70 proc. Zdaniem Doroty Sierakowskiej 2017 rok na rynku ropy może być bardzo interesujący właśnie ze względu na ograniczenia wprowadzone niedawno przez tą organizację.

Inwestorzy z pewnością będą rozliczać kraje ze swoich zobowiązań – zapowiada Dorota Sierakowska. – Jeżeli chodzi o pozostałe wydarzenia, to również niektóre kluczowe na scenie politycznej mogą wpływać na notowania niektórych surowców. Warto zwrócić chociażby uwagę na wybory prezydenckie czy parlamentarne w różnych krajach europejskich, przede wszystkim we Francji i Niemczech. Mogą one wpływać na notowania walut i później pośrednio kształtować sytuację także na rynkach choćby metali szlachetnych.

Zdaniem Doroty Sierakowskiej na rynkach innych surowców przynajmniej w początkowym okresie przyszłego roku nie należy oczekiwać niespodzianek.Z pozostałych towarów będziemy mieć do czynienia ze standardowym powtórzeniem wydarzeń odbywających się każdego roku. Inwestorzy na rynkach chociażby zbóż będą wypatrywać kolejnych zbiorów – wskazuje Dorota Sierakowska. – Obecnie oczekiwane są rekordowe poziomy kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. Mogą się istotnie przyczynić one do pozostania cen tych surowców na niskich poziomach.

Jak wynika z ostatnich danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, indeks cen żywności na świecie w listopadzie 2016 r. wzrósł o 10,4 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 171,3 punktów. W stosunku do poprzedniego miesiąca spadł jednak o 0,4 proc.

Źródło: Newseria

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również