Powstaje pierwszy tego rodzaju zakład produkcji biopaliw w Europie

Materiał prasowy ArcelorMittal

Ogromna inwestycja pochłonie 87 milionów euro. Projekt zakłada wytwarzanie 47 tysięcy ton etanolu rocznie, co wystarczy na zatankowanie pół miliona samochodów paliwem z domieszką etanolu.

ArcelorMittal, światowy lider w branży hutniczej i górniczej, LanzaTech, spółka zajmująca się recyklingiem dwutlenku węgla oraz Primetals Technologies, firma świadcząca usługi dla branży metalurgicznej ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy pierwszego w Europie zakładu, który na skalę przemysłową będzie wytwarzał bioetanol z gazów odpadowych powstałych w procesie produkcji stali. Wytworzony bioetanol będzie mógł obniżyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 80% w porównaniu do konwencjonalnych paliw kopalnych. Będzie przede wszystkim wykorzystywany jako domieszka do benzyny, ale może być także dalej przetwarzany na inne produkty, takie jak paliwo do silników odrzutowych zwane drop-in.

Wartością dodaną projektu jest recykling strumieni odpadów, nie tylko poprzez redukcję emisji u źródła, co tym samym zmniejszy bezpośredni wpływ ArcelorMittal na środowisko, ale też uniknięcie wydobywania paliw kopalnych, z których tradycyjnie produkowane są substancje chemiczne oraz paliwa.

Około 50% węgla wykorzystywanego do wytwarzania stali opuszcza proces produkcyjny w postaci tlenku węgla. Obecnie strumień gazów odpadowych jest flarowany lub wykorzystywany do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby huty. W obu przypadkach dochodzi do emisji CO2. Technologia opracowana przez LanzaTech umożliwia recykling gazów odpadowych i ich fermentację z udziałem opatentowanych mikroorganizmów w celu wytworzenia bioetanolu. Każda wyprodukowana tona bioetanolu zastępuje 5,2 baryłki benzyny, redukując jednocześnie emisje CO2 w ArcelorMittal o 2,3 tony.

Technologia recyklingu dwutlenku węgla opracowana przez firmę LanzaTech otrzymała najwyższą nagrodę Presidential Green Chemistry Award, przyznawaną przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska EPA. LanzaTech współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, w tym z amerykańskim producentem samolotów Boeing oraz japońskim konglomeratem przemysłowym Mitsui.

W ramach projektu pilotażowego na terenie huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii powstanie wart 87 mln euro zakład. Jego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a produkcja bioetanolu zaplanowana jest na połowę 2017 r. Budowa będzie przebiegać dwuetapowo; w wyniku etapu pierwszego, który zostanie zakończony w połowie 2017 r., wstępna wydajność instalacji wyniesie 16 tys. ton etanolu na rok, natomiast etap drugi, zakończony w 2018 r. pozwoli na łączną produkcję 47 tys. ton etanolu rocznie.

- Partnerstwo z LanzaTech pokazuje, że przyglądamy się wszystkim potencjalnym możliwościom redukcji emisji CO2 i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną - podkreśla Carl DeMare, wiceprezes pionu innowacji ArcelorMittal. - Stal jest wytwarzana w procesie chemicznym który powoduje powstanie znaczących ilości gazów odpadowych; nowa technologia pozwoli nam przekształcić te gazy w paliwa, przynosząc istotne korzyści dla środowiska naturalnego w porównaniu do paliw kopalnych. To kolejny przykład na to, że nasze oddziaływanie na środowisko należy postrzegać przez pryzmat analizy cyklu życia, gdyż stal w pełni podlega recyklingowi, a dzięki innowacji produktowej znacząco zmniejszamy oddziaływanie naszych klientów na środowisko - dodaje.

Ponieważ produkcja bioetanolu jest nowym obszarem działalności, ArcelorMittal zamierza utworzyć firmę ze strategicznymi partnerami finansowymi na potrzeby wdrażania tej technologii. Firma będzie pozyskiwała finansowanie z różnych źródeł. W ramach programu UE Horyzont 2020 na badania i rozwój zabezpieczono łącznie 10,2 miliona euro, obecnie trwają również rozmowy z potencjalnymi partnerami oferującymi instrumenty dłużne i kapitałowe.

Primetals Technologies będzie odpowiadać za projekt, automatykę, sprzęt oraz rozruch.

Źródło: Informacja prasowa

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę