Precyzyjna obróbka z ekspresową dostawą

Anca

O korzyściach płynących z wdrożenia maszyny ANCA MX7 LINEAR opowiada Dariusz Ptaszkiewicz – dyrektor techniczny Fabryki Narzędzi FANAR S.A.

Jakie potrzeby skłoniły Państwa firmę do rozważenia rozwiązania ANCA? Jaki problem wymagał rozwiązania?

Podstawowym problem przy produkcji narzędzi skrawających w XXI w. jest czas ich wytwarzania. W epoce e-bay i szybkich przesyłek kurierskich przyzwyczajeni jesteśmy do zakupów online i dostaw w ciągu 2-3 dni. Klientom trudno zrozumieć, że nie wszystko, co kupują, podlega takim regułom. Niestety, nadal obowiązującym standardem na świecie jest 4-7 tygodniowy czas realizacji zamówień na narzędzia specjalne wykonane według projektu klienta. Wynika to głównie z tradycyjnego podejścia do liczenia kosztów, w którym uznaje się, że czym dłuższe są serie produkcyjne, tym taniej się je wytwarza. Skomplikowane wyroby w procesie produkcji wymagają bowiem zastosowania kilku maszyn, a każda musi być przezbrojona, co zabiera dużo czasu.

W swojej strategii FANAR postawił sobie za priorytet redukcję do minimum czasów przezbrojeń, skrócenie lead time’u oraz wysoką precyzję produkowanych wyrobów. Owa „dostawa w 72h” okazała się dużym wyzwaniem technologicznym i logistycznym. Definiuje nowe wymogi wobec dostawców maszyn, od których oczekuje się prostoty obsługi, szybkich przezbrojeń, precyzji i powtarzalności. Innym ważnym wymaganiem jest tzw. „First Part – Good Part” oraz intuicyjność i prostota programowania bez konieczności angażowania wykwalifikowanych programistów.

 

Co przekonało Państwa do zakupu maszyn MX7 Linear?

Przede wszystkim innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn, takie jak kompozytowe korpusy, napędy liniowe, możliwość przygotowania narzędzi (ściernic) i ich kondycjonowania na maszynie, pomiar narzędzia laserem jako zintegrowany system pomiarowy dający możliwość automatycznej korekcji geometrii narzędzia w cyklu automatycznym oraz precyzyjna podtrzymka detalu.

Jakie były Państwa pierwsze wrażenia związane z nową maszyną MX7 Linear?

Nie mieliśmy dotąd maszyny łączącej w sobie tak wiele innowacji, będących od niedawna na rynku. Stąd też towarzyszyła nam obawa, czy na pewno wszystko zadziała tak, jak zapowiadał producent. Jednak po uruchomieniu urządzenia byliśmy mile zaskoczeni: maszyna rzeczywiście produkuje tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Łącząc dotychczasowe doświadczenia z zakresu szlifowania i obróbki metali, w bardzo szybkim czasie byliśmy w stanie ulokować maszynę do produkcji narzędzi o najbardziej skomplikowanej geometrii i dużej precyzji wymiarowej.
Nowe urządzenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Tego oczekiwaliśmy.

 

Jakie ta inwestycja miała znaczenie dla Państwa firmy?

Nowa inwestycja oferuje nam nowe możliwości w zakresie produkcji wyrobów wymagających dotąd zastosowania kilku maszyn, co wiązało się z długim czasem realizacji zamówień oraz dużym ryzykiem powstawania braków. Teraz możemy wyprodukować skomplikowane, najwyższej jakości narzędzia nawet na jednostkowe zamówienie, minimalizując prawie do zera ryzyko niewywiązania się w terminie z dostawy do klienta. Skróceniu znacząco uległ też lead time, co wpłynęło na obniżenie kosztów produkcji oraz skrócenie terminów dostaw. Precyzja maszyny oraz integracja z systemem podawania (RoboMate) i systemem pomiarowym (LaserPlus) dają możliwość bezobsługowej produkcji np. na drugiej i trzeciej zmianie bez obaw, że wyroby mogą być wadliwe. Zaś wyposażenie maszyny w moduł SPC pozwoliło FANAROWI na wypełnienie norm jakości (w tym ISO 9001 i ISO/ TS 16949), umacniając jego pozycję zaufanego dostawcy narzędzi trzpieniowych.

 

Co warto wiedzieć o maszynie ANCA MX7 LINEAR

 

ANCA MX7 LINEAR oferuje szeroką gamę innowacyjnych rozwiązań zebranych w jeden atrakcyjny pakiet z bezkonkurencyjną relacją ceny do jakości. Do podstawowych korzyści z wdrożenia maszyny należą:

Produktywność
Automatyczny zmieniacz ściernic maszyny MX7 LINEAR umożliwia wykorzystanie w procesie szlifowania sześciu pakietów ściernic. Zapewnia to niespotykaną elastyczność procesów produkcyjnych. Wrzeciono szlifierskie jest zamontowane na kolumnie pomostowej, gwarantując w ten sposób optymalne wykorzystanie obszaru roboczego maszyny w trakcie pracy. Napędzany bezpośrednio wrzeciennik szlifierski osiąga prędkość obrotową wynoszącą maks. 3000 obr./min i zapewnia możliwość szlifowania cylindrycznego oraz obciągania/wyważania ściernicy w ramach jednego cyklu szlifowania narzędzia.

Stabilność
Maszyna jest osadzona na podstawie z pojedynczego bloku wykonanego z betonu polimerowego. Gwarantuje to najwyższy stopień tłumienia wibracji, wyjątkową stabilność oraz minimalną rozszerzalność cieplną.

Precyzja
Wrzeciono i wszystkie osie są wyposażone w napęd bezpośredni, co zapewnia najwyższy stopień precyzji.

Prędkość
Maszyna wyposażona jest we wrzeciono napędzane bezpośrednio energią magnesów trwałych. Wrzeciono ma uchwyt HSK 50F, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wyższego momentu obrotowego przy niższych prędkościach obrotowych, co jest szczególnie przydatne podczas szlifowania materiałów z węglików spiekanych. Wrzeciono jest sterowaną pozycyjnie osią, co zapewnia precyzyjne pozycjonowanie i powtarzalność. Maksymalna moc wrzeciona wynosi 38 kW/51 HP. Sterownik ANCA 5DX CNC oraz napędy cyfrowe zapewniają doskonałą charakterystykę dynamiczną oraz umożliwiają szybkie zwiększanie i zmniejszanie prędkości posuwu wszystkich osi przy zachowaniu wysokiej dokładności pozycjonowania.

Niezawodność
W szlifierce ANCA MX7 LINEAR nie wykorzystano kół pasowych, pasów ani przekładni. Oznacza to większą precyzję oraz niezawodność uzyskaną dzięki użyciu mniejszej liczby ruchomych części. Zastosowanie bezpośrednio napędzanych osi oraz wrzeciona szlifierskiego zapewnia optymalny przesył mocy oraz pełne jej wykorzystanie w procesie szlifowania. Warto również wspomnieć, że napęd bezpośredni wiąże się z redukcją liczby wymaganych czynności obsługowych, a tym samym z niższymi kosztami utrzymania maszyny.

Wydajność
Maszyna MX7 LINEAR jest wyposażona w silniki liniowe osi X i Y w celu uzyskania zwiększonej wydajności. Tego typu silniki zapewniają płynniejszy ruch osi, lepsze wykończenie powierzchni i skrócenie czasów cykli.

Źródło: ANCA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę