Precyzyjne śrubokręty przedłużają żywotność produktu

śrubokręt © FAULHABER Polska sp. z o.o

Udostępnij:

We współczesnej produkcji przemysłowej ważne są nawet szczegóły. Należy do nich na przykład dokręcanie śrub z odpowiednim momentem obrotowym. Do tego stosuje się odpowiednie śrubokręty z miniaturowymi czujnikami. Pozwalają one zagwarantować długą żywotność produktu.

Do prac ręcznych i w zautomatyzowanych układach można zastosować systemy śrubokrętów z miniaturowymi czujnikami od n-gineric. Przeznaczone są one do bardzo bezpiecznego montażu niezwykle małych śrubek (od gwintów M 0,6). Znajdziemy np. w telefonach komórkowych, smartwatchach i „klasycznych” zegarkach.Połączenia gwintowe M5 pasują do kilku rozmiarów trzpieni śruby. Aby zapewnić niezawodny proces dokręcania śrub, ich trzpienie wyposażono we wbudowany czujnik momentu obrotowego/kąta obrotowego, który w niezwykle precyzyjny sposób mierzy moment obrotowy działający na połączenie gwintowe oraz kąt obrotowy bezpośrednio nad uchwytem tarczy.

Zasada pomiaru momentu obrotowego oparta jest na pomiarze odkształceń przy pomocy czujnika naprężenia. Korpus czujnika o symetrycznej rotacji (w postaci wału pomiarowego), wykonany ze stopu i zamontowany pomiędzy uchwytem tarczy a napędem FAULHABER, odkształca się proporcjonalnie do zastosowanego momentu obrotowego, generując zmianę oporu w czujniku naprężenia. W wyniku tego uzyskujemy sygnał pomiarowy, następujący po momencie obrotowym i przetwarzany elektronicznie na obrotowym wale pomiarowym, dygitalizowany w niezwykle dużej rozdzielczości (24 bity).

Zasilanie do elektroniki wirnika zapewnione jest bezstykowo (indukcyjnie) poprzez układ cewek. Niezależnie od tego 2000 pomiarów momentu obrotowego na sekundę w formie kodu szeregu bitów przesyłanych jest optoelektronicznie z wirnika do elektroniki stojana, gdzie dane te są ponownie dekodowane, tj. wyznaczane 1:1 bez strat.

Według mojej wiedzy jesteśmy jedyną firmą instalującą czujniki momentu obrotowego na trzpieniach śrub dla małych momentów obrotowych z porównywalną precyzją - mówi Stefan Flaig, dyrektor generalny w n-gineric.

Bezszczotkowy napęd FAULHABER charakteryzuje się długim cyklem żywotności, co kwalifikuje system śrubokrętów do produkcji masowej w warunkach pracy 24/7. W szczególności dla bezpiecznych połączeń gwintowych w branży motoryzacyjnej (połączenia gwintowe klasy ryzyka A, Dyrektywa VDI 2862), śrubokręty muszą być wyposażone w system czujników do pomiarów co najmniej jednej zmiennej kontrolnej. Moment obrotowy oraz kąt obrotów mierzony jest bezpośrednio, zachowując redundancję w postaci trzeciej zmiennej poprzez jednoczesny zapis prądu silnika. Powyższe wykorzystywane jest do ciągłego monitorowania integralności systemu.

W całkowicie automatycznym systemie, śrubokręt z czujnikiem stanowi najlepszy wybór ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewnia głównemu zadaniu tego systemu. Proces dokręcania śrub, w którym trudno wychwycić moment pomiędzy zbyt luźnym dokręceniem śruby (bez siły blokującej) a uszkodzeniem połączenia śrubowego (wskutek przekręcenia) można kontrolować za pomocą wielostopniowego dokręcania precyzyjnego.Wadliwe elementy robocze powodują błędy dokręcania śrub. Można to w niezawodny sposób wykryć w postaci szeregu nakładających się na siebie pozycji parametrów w sekwencji faz dokręcania (produkcja z błędem zerowym). Znaczne środki przeznaczono na opracowanie intuicyjnego i prostego w obsłudze systemu pracującego z oprogramowaniem Windows. Służy on do programowania parametrów dokręcania śrub, zapewnia przejrzystość procesu dzięki segmentarycznemu wyświetlaniu krzywych dokręcania śrub w czasie rzeczywistym oraz oferuje najlepsze możliwe opcje dokumentacji danych technologicznych.

Połączenie zautomatyzowanego systemu śrubokrętów z inteligentnym, stacjonarnym czujnikiem momentu obrotowego i z symulatorem opadania śruby umożliwia automatyczną cykliczną weryfikację zdolności systemu śrubokrętów np. codziennie przed rozpoczęciem zmiany.

 Źródło: FAULHABER Polska

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również