Prima Power: z wizytą w turyńskim centrum dowodzenia

Pod koniec maja 2016 r. w Turynie rozpoczął pracę nowy obiekt Prima Industrie łączący w sobie funkcje głównej siedziby koncernu oraz centrum demonstracyjnego. Jako jedni z pierwszych do zwiedzenia Headquarters & Technology Center zaproszeni zostali dziennikarze międzynarodowych mediów, w tym redakcja MM Magazynu Przemysłowego.

Zlokalizowany w Via Torino Pianezza in Collegno obiekt zajmuje powierzchnię 5000 m2, z czego połowę stanowi część biurowa podzielona między kadrę kierowniczą Prima Industrie i dział Prima Power, a pozostałe 2500 m2 przeznaczono na przestrzeń demonstracyjno-eventową zdolną pomieścić cztery grupy zwiedzających jednocześnie.

Na ich potrzeby udostępniliśmy salę szkoleniową na 80 osób oraz centrum demonstracyjne wyposażone w 11 maszyn, w tym kompletną linię produkcyjną – mówił Claudio Banchi, wiceprezes Prima Power ds. sprzedaży na region EMEA, Rosji, Turcji i Ameryki Południowej podczas konferencji prasowej zorganizowanej 25 maja 2016 r. w nowej siedzibie firmy.

Inwestycja kosztowała łącznie 15 mln euro, z czego 8,5 mln euro pochłonęła budowa obiektu i jego infrastruktury, zaś dalsze 6,5 mln euro wydano na prezentowane we wnętrzu maszyny. Budynek ma pełnić funkcje centrali koordynującej pracę wszystkich firm i oddziałów wchodzących w skład koncernu Prima Industrie, a także ośrodka pokazowego dla jego klientów.

Lokalne materiały i energooszczędne technologie

Na pierwszy rzut oka nowa siedziba zaskakuje połączeniem nowoczesnego designu i naturalnych materiałów. W jej fasadzie przeważa drewno i kamień pozyskane z lokalnych, północnowłoskich źródeł. Jednak prawdziwa innowacyjność koncepcji projektowej budynku objawia się dopiero w detalach – i to najczęściej tych niewidocznych gołym okiem.

Od początku naszym nadrzędnym celem była budowa obiektu spełniającego założenia koncepcji „Green Means” stosowanej w naszych najnowszych maszynach – tłumaczył Claudio Banchi. – W efekcie powstał budynek samowystarczalny pod względem energetycznym, zasilany w całości z energii odnawialnej, o znacznie zredukowanej emisji CO2.

Zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną zapewniają elektrownia geotermalna, panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, zaś doskonała izolacja termiczna oraz inteligentny system sterowania oświetleniem budynkowym zapewniają redukcję zużycia ciepła i prądu elektrycznego w skali całego obiektu. Co więcej, inwestycja w OZE nie tylko pozytywnie wpływa na koszty utrzymania budynku, ale także na ilość uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla. Jak szacują projektanci, przyczyni się ona do redukcji emisji CO2 o ok. 300 ton w skali roku.

Spójna strategia

Energooszczędne technologie budynkowe wpisują się dobrze w filozofię oszczędzania energii promowaną przez firmę w jej najnowszych maszynach. Tzw. „Green Means”, czyli „zielone rozwiązania”, pozwalają zredukować emisję CO2 średnio o 64% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami przy zachowaniu wysokiej efektywności procesów.

Efektywność ową zaproszeni goście mogli podziwiać podczas zwiedzania hali demonstracyjnej, w czasie którego – poza prezentacją maszyn w ruchu – odpowiedzialni za poszczególne urządzenia pracownicy przedstawiali w pigułce ich najważniejsze właściwości, osiągi i zastosowania. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wycinarki laserowe wyposażone w źródło lasera fiber: Laser Next i Laser Genius oraz linia produkcyjna składająca się z automatycznego magazynu blach, wycinarki laserowej, prasy oraz robota transportującego arkusze. Większość z owych maszyn została wprowadzona na rynek w zeszłym roku – podobnie jak głowica laserowa fiber od początku opracowana i stworzona przez producenta.

Tym samym Prima Power stała się pierwszą firmą produkującą maszyny laserowe oparte na głowicach własnej produkcji – podsumował Claudio Banchi.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę