Produkcja kół zębatych przyspiesza

EMAG

Kierowcy przyzwyczaili się do szóstego biegu, ale rozwój wciąż trwa. Dla przykładu, planowane są automatyczne skrzynie z 9 biegami.Powody są oczywiste: pozwoli to na dłuższą jazdę w optymalnym zakresie obrotów. Jest to również oszczędność paliwa. Rozwój ten idzie w parze z ciągłą presją do optymalizacji. Produkcja kół zębatych na dużą skalę ma być szybsza i tańsza. Grupa EMAG zademonstrowała sposób, w jaki można to osiągnąć: pionowa frezarka obwiedniowa pick-up VLC 200 H wprowadza nowy wymiar w produkcyjności.

Według Niemieckiego Urzędu Statystycznego, tylko w 2012 roku niemieckie przedsiębiorstwa produkujące przekładnie, wygenerowały obroty w wysokości ponad 17 miliardów euro, z tendencją rosnącą. W obliczu rosnącej skali produkcji, przemysł ten znajduje się w centrum zainteresowania planistów produkcji z przemysłu samochodowego, którzy żądają jeszcze bardziej ekonomicznej i szybszej produkcji. Ma to również zagwarantować coraz lepszą jakość podzespołów. Według ekspertów, nie jest to jednak żadna niespodzianka, biorąc pod uwagę duży udział rozwoju technologii przekładni w ogólnych kosztach badań w przemyśle samochodowym.

Modułowa platforma w akcji

Specjaliści, z należącej do grupy EMAG firmy KOEPFER z siedzibą w Villingen-Schwenningen, znają tę dynamikę. Od dziesięcioleci inwestują oni w rozwój tego przemysłu. KOEPFER jest nie tylko dostawcą obrabiarek do produkcji kół zębatych najwyższej jakości, lecz również kompetentnym partnerem do wszystkich zagadnień związanych z „kołami zębatymi”. Najnowszym osiągnięciem, będącym kamieniem milowym w swojej dziedzinie oraz wspólnym osiągnięciem z grupą EMAG, jest pierwsza pionowa frezarka obwiedniowa KOEPFER VLC 200H, bazująca na nowej, modułowej platformie EMAG. Jest to również nazwa „standardowej” platformy obrabiarek, która reprezentuje nową generację obrabiarek do bardzo różnych zastosowań. Właśnie „podejście modułowe” jest wielką zaletą w wysoko wydajnym systemie produkcyjnym przekładni, ponieważ może on być zastosowany do indywidualnych procesów stosownych w obróbce kół na miękko- od toczenia półfabrykatu do frezowania obwiedniowego i gratowania- doskonale połączonych ze sobą bez dużych nakładów na automatyzację. „Obrabiarki dają się łączyć w prosty sposób, ponieważ są idealnie dopasowane do siebie i również mają dokładnie tę samą wysokość transportu przedmiotów.”- objaśnia Jörg Lohmann z KOEPFER.

Krótkie czasy obróbki

Bliższe spojrzenia na frezarkę obwiedniową VLC 200 H ujawnia technologię, która oferuje użytkownikom duże korzyści ekonomiczne, nawet w wersji pojedynczej. Obrabiarka jest wyposażona w napędy o dużej mocy, umożliwiające duże prędkości wrzeciona i napędu freza. Koła zębate o średnicy do 200 mm i module 4 można frezować na sucho w znacznie krótszym czasie. Usuwanie, powstających przy tym gorących wiórów, nie stanowi dla pionowej frezarki żadnego problemu. Swobodnie spadają one do przenośnika wiórów pod strefą obróbki. Typowa dla EMAG konstrukcja pick-up zapewnia krótkie czasy pomocnicze. Wrzeciono robocze odbiera półfabrykat z przenośnika taśmowego, przenosi go do konika, gdzie jest mocno podparty za pomocą kołnierza i usuwa przedmiot z przestrzeni roboczej po zakończeniu frezowania obwiedniowego. Ta koncepcja zintegrowanej automatyzacji z krótkimi dojazdami, zapewnia zarówno dużą prędkość i gwarantuje wysoką dyspozycyjność obrabiarki.

Frezarka VLC 200 H zapewnia również wyjątkową i stałą jakość przedmiotów. w czasie. To z jednej strony jest możliwe dzięki korpusowi maszyny wykonanemu z betonu polimerowego MINERALIT®, charakteryzującego się bardzo dobrym tłumieniem drgań. Poza tym jako opcja, w przestrzeni roboczej może być zintegrowana sonda pomiarowa, wykorzystywana do pozycjonowania oraz pomiaru obrobionego przedmiotu. „Dzięki temu jesteśmy w stanie nawet przeprowadzić korektę obróbki. Kompletna obrabiarka jest dużą korzyścią dodatkową w procesie produkcji masowej, przez wewnętrzny pomiar jakości”, potwierdza Lohmann.

Elastyczność w systemach produkcji

Jeżeli ten zautomatyzowany „pakiet wysokiej wydajności”, zaprojektowany na bazie platformy modułowej, ma zostać zintegrowany w systemie produkcji, dla planistów produkcji otwierają się liczne możliwości. Możliwy jest zarówno ukierunkowany przepływ przedmiotów lub z obiegowa automatyzacją, lub wg metody „Chaku-Chaku”. Koncepcja wytwarzania, starannie zaplanowana przez specjalistów Emag, zapewnia najkrótsze czasy cyklów: po toczeniu półfabrykatu (np. na EMAG VL 2), realizowany jest proces nacinania zębów na VLC 200 H i końcowymi procesami gratowania i fazowania jednostronnego zębów na VLC100 D. I wszystkie obrabiarki są zaprojektowane na bazie Emag „moduł standardowy”. Decydującą zaletą jest : produkcja koła zębatego tylko w jednym przejściu narzędzia, po którym następuje fazowanie uzębienia, podczas w alternatywnych rozwiązaniach produkcyjnych, po fazowaniu stosują drugie frezownie zębów. W modułowym rozwiązaniu EMAG i technologii KOEPFER, czas cyklu obróbki koła zębatego skraca się dramatycznie.

Pan Lohmann ocenia możliwości rynkowe KOEPFER VLC 200 H jako genialne: „Jeśli chodzi o optymalizację lub rozpoczęcie produkcji kół zębatych na dużą skalę, oferujemy wysoko wydajne rozwiązanie ze zintegrowaną automatyzacją, którą można skonfigurować na wiele różnych sposobów. Powinno to być bardzo ciekawe dla każdego planisty produkcji.”

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę