Produkcja obrabiarek pod specjalne wymagania klienta

Multimasz Szlifierki BIS

O produkcji obrabiarek przygotowywanych na specjalne zamówienia klientów rozmawiamy z Piotrem Szafranem, dyrektorem zarządzającym w firmie MultiMasz Szlifierki BIS.

Czy w ostatnich miesiącach/latach obserwują Państwo większe zainteresowanie obrabiarkami przygotowywanymi na indywidualne zamówienie klienta (z parametrami wprowadzanymi zgodnie ze specjalnym życzeniem klientów)?

MultiMasz Szliferki, jako spółka specjalizująca się w remontach i modernizacjach szlifierek do metalu, wykonuje usługi dla przemysłu metalowego polegające na dostosowywaniu lub wykonywaniu maszyn pod szczególne zamówienia klientów. W ostatnich dwóch latach widać wyraźny wzrost zainteresowania głównie modernizacją istniejącego parku maszynowego, polegającą na zmianie konstrukcji, napędów starych maszyn i dostosowywaniu ich do obecnie oczekiwanych parametrów, zarówno pod względem wydajności, jak i dokładności. Ważnym elementem zmian w maszynach jest również dostosowywanie ich pod względem bezpieczeństwa do zasadniczych wymagań.

Ważnym powodem zlecania prac w maszynach posiadanych w zakładach jest ich wiek, który powoduje, że elementy odpowiadające za właściwą pracę obrabiarek są na tyle zużyte, iż uniemożliwiają właściwą i bezawaryjną eksploatacje i wykonywanie zadań produkcyjnych.

Jakie parametry, funkcje itd. są w takich sytuacjach najczęściej zmieniane, indywidualnie dostosowywane?

Najczęściej oczekiwane przez klienta są zmiany w układach elektrycznych maszyn oraz zastosowanie współczesnej aparatury spełniającej wymagane normy, jak i umożliwiające bieżące serwisowanie maszyn ze względu na łatwy dostęp do części zamiennych. W dążeniu do uzyskania lepszych parametrów obróbczych, czyli większej dokładności i wydajności, stosujemy zamiast układów hydraulicznych napędów i sterowań maszyn układy elektroniczne czołowych producentów światowych. Przesuwy wykonywane są za pomocą śrub z nakrętkami kulowymi napędzanymi serwonapędami, a wielkość przesuwów kontrolowana jest liniałami pomiarowymi. Wśród klientów są również tacy, którzy ze względu na masową i powtarzalną produkcję wymagają stosowania podajników detali, co na pewno usprawnia i zwiększa efektywność produkcji. Ich wykonanie i podłączenie do maszyny w powiązaniu z jej sterowaniem ułatwia jej obsługę.

Istotnym wymaganiem klienta jest również dostosowanie osłon maszyn do obecnie obowiązujących norm bezpieczeństwa i zasadniczych wymagań europejskich pod względem BHP, jak i ochrony środowiska. Zabudowa stref obróbczych, a także całych maszyn, staje się standardem, którego wymagają nasi klienci. Możliwość podłączenia wyciągów aerozoli czy też pyłów i zabezpieczenie pracowników przed ich wpływem zaczyna być stawiane przez użytkowników maszyn na równi z wydajnością i dokładnością. Stosowanie przez nas układów elektrycznych zamiast hydraulicznych zapobiega również wyciekom płynów eksploatacyjnych (np. olejów ) do środowiska.

Jakie projekty obrabiarek przygotowywanych pod specjalne wymagania klientów już realizowaliście? Na czym polegały te projekty?

Ciekawymi maszynami, które modernizowała nasza spółka, były maszyny wykorzystywane do szlifowania bieżni łożysk tocznych. Były to szlifierki bezkłowe do szlifowania przelotowego z podajnikami i odbiornikami detali pracujące w linii parami, przygotowywane dla Fabryki Łożysk Tocznych – Kraśnik. Zleceniodawca wymagał nie tylko uzyskania określonych parametrów detali po obróbce, ale również zwiększenia zakresu wielkości obrabianych detali w stosunku do oryginalnej konstrukcji. Zastosowanie napędów elektrycznych pozwoliło na uzyskanie oczekiwanych wyników prac. Konieczne stało się również, ze względu na ciągłość produkcji, korygowanie geometrii maszyny (zmiana położenia ściernicy) po wykonaniu cyklu ostrzenia (obciągania) ściernicy.

Również dla Fabryki Łożysk Tocznych – Kraśnik w szlifierce do szlifowania otworów w bieżniach łożysk został zastosowany silnik liniowy z powodu bardzo krótkiego ruchu stołu, ze względu na długość detalu i konieczność wykonywania ruchów oscylacyjnych o dużej prędkości. Konieczność pracy w cyklu oraz podłączenie układu aktywnej kontroli wymusiło zastosowanie sterownika do sterowania pracą maszyny.

Inny nasz zleceniodawca, firma zajmująca się między innymi regeneracją wałów dla zakładów poligraficznych, postawił przed nami kolejne wyzwanie. Oczekiwał możliwości pracy wielostanowiskowej przy obsłudze dwóch szlifierek bez utraty ich wydajności i dokładności. W szlifierkach do wałków wszystkie osie posuwowe maszyny otrzymały napęd elektryczny zamiast hydraulicznego, co umożliwiło zastosowanie sterowania numerycznego, uzyskanie optymalnych warunków skrawania, poprawienie dokładności i osiągnięcie bardzo dużej powtarzalności obróbki. Jednocześnie sterowanie pozwalało, szczególnie przy długim czasie obróbki, na obsługę drugiej takiej samej maszyny i nadzorowanie obu przez jednego pracownika. Ważne jest również to, że dzięki sterowaniu numerycznemu maszyn ich obsługą mogą się zajmować pracownicy o mniejszych umiejętnościach technicznych niż w przypadku maszyn konwencjonalnych.

Klienci oczekują również nowych metod mocowania nietypowych detali na szlifierkach. Na potrzeby międzynarodowego koncernu Vesuvius Group udało nam się to uzyskać dzięki zastosowaniu dodatkowych stołów mechanicznych konstruowanych np. na szlifierkach do płaszczyzn typu SAB100, wykorzystywanych przy szlifowaniu zasuw do pieców hutniczych. Maszyny te, o doskonałej sztywności i dużej wydajności, zostały również wykonane, ze względu na wielkość szlifowanych detali, w wersji o większym zakresie obróbki, dzięki czemu klient mógł poszerzyć asortyment wykonywanych elementów.

W jakich branżach najczęściej klientom zależy na obrabiarkach przygotowywanych pod specjalne wymagania?

Zauważalne jest zainteresowanie modernizacjami maszyn branż przemysłowych zajmujących się produkcją seryjną części, a więc związanych z przemysłem motoryzacyjnym czy też maszynowym. Konieczność produkcji części o bardzo dużej powtarzalności wymusza stosowanie maszyn, które zachowują się stabilnie i powtarzalnie. Również z powodu rozwiązania sterowania za pomocą napędów elektrycznych nie jest wymagane od pracowników duże doświadczenie i nauka obsługi znacznie zostaje skrócona.

Jednak również małe firmy, które widzą możliwości rozwoju, zlecają prace modernizacyjne swojego parku maszynowego, w tym szlifierek do metalu, w celu poprawy swojej konkurencyjności na rynku.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę