Projektowanie i produkcja w jednym systemie

Siemens

Druk 3D nie jest jedynym sposobem na szybsze dostarczenie na rynek trwałych dóbr konsumpcyjnych. Równie istotny jest zintegrowany system projektowania i produkcji pozwalający zmaksymalizować korzyści płynące z nowych technologii.

Jak każda gałąź przemysłu, także producenci dóbr trwałych działają pod ciągłą presją dostarczania coraz bardziej inteligentnych produktów w coraz krótszym czasie. W tej sytuacji kluczowa okazuje się odpowiednia doza sprytu pozwalająca dobrze prosperującym firmom wykorzystać nowe możliwości szybciej niż konkurenci i nadążać za trendami konsumenckimi. Nie chodzi tu o pogoń za modą, lecz raczej o tworzenie innowacji i korzystanie z najnowszych technologii w celu przyspieszenia procesu projektowania produktu, a także dokładanie wszelkich starań, aby sprostać coraz większej liczbie przepisów, jednocześnie upewniając się, że dostarczane towary cechują się najwyższą jakością.

Inteligentny produkt rodzi nowe wyzwania

Ponieważ druk 3D jest często postrzegany jako sposób na przyspieszenie procesu projektowania wyrobów, staje się on dziś kluczowym elementem produkcji i tworzenia prototypów. Stosują go już m.in. Airbus i Boeing – głównie w produkcji części zamiennych do samolotów pasażerskich w celu obniżenia kosztów i zmniejszenia ilości odpadów. Jednak w przypadku dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, aby uzyskać jak największe korzyści z nowych technologii (takich jak drukowanie 3D), warto zastosować zintegrowany system projektowania i produkcji, który ułatwia współpracę poszczególnych działów i utrzymanie powtarzalnej dokładności w całym procesie wytwarzania produktu, zapewniając jego zgodność z oczekiwaniami i zamierzeniami twórców oraz szybką produkcję z jak najmniejszą liczbą braków i pomyłek.

Dziś produkt jest inteligentniejszy niż w przeszłości: w coraz większej liczbie artykułów gospodarstwa domowego montowane są np. czujniki mogące śledzić zmiany środowiskowe (takie jak temperatura i ciśnienie), monitorować zużycie oraz dostarczać informacji ułatwiających producentom identyfikację problemów i przewidywanie awarii. Takie inteligentne, zintegrowane produkty są jednak także trudniejsze w projektowaniu i produkcji. Wymagają bowiem bardziej skomplikowanych konstrukcji elektromechanicznych umożliwiających montaż wspomnianych czujników i elektronicznych komponentów w wyrobach do tej pory analogowych bez konieczności zwiększania kosztów.

Przykłady dobrych praktyk

Korzystanie z tych trendów (i radzenie sobie ze stale rosnącą presją) jest dużo łatwiejsze, jeśli mamy do dyspozycji zintegrowany system projektowania, który wspiera ów proces – od fazy początkowej, przez tworzenie prototypu i projektowanie, aż po produkcję.

Dzięki projektowaniu 3D możliwe jest dokładne określenie rodzaju i liczby niezbędnych w procesie produkcyjnym części
Dzięki projektowaniu 3D możliwe jest dokładne określenie rodzaju i liczby niezbędnych w procesie produkcyjnym części 

Z pomocą Solid Edge koncern Groupe SEB – właściciel takich marek, jak Krups, Tefal i Moulinex zwiększył liczbę wprowadzanych na rynek produktów o 43% – ze 140 do 200 rocznie, poprawiając jednocześnie niezawodność procesów wytwarzania. Jako że każdy pracownik w firmie uzyskał dostęp do narzędzi PLM na różnych urządzeniach, mogą się oni dzielić między sobą wiedzą, trzymając się przy tym wyznaczonych norm i zasad. Pozwoliło to kierownictwu na rezygnację z wyznaczania poszczególnych zespołów pracujących nad rozwojem nowych produktów i pójście w kierunku procesów interdyscyplinarnych. Obecnie Groupe SEB posiada ponad 20 różnych marek zlokalizowanych w różnych regionach świata, które – choć w przeszłości stanowiły odrębne jednostki – mogą dziś dzielić się informacjami, wiedzą i procesami.

Podobne korzyści uzyskała firma Zumex specjalizująca się w produkcji soków pomarańczowych. Dzięki zastosowaniu Solid Edge przedsiębiorstwo było w stanie ograniczyć czas wdrożenia o połowę – głównie za sprawą coraz lepszej współpracy między poszczególnymi działami. Uzyskało również możliwość zastosowania wizualizacji i prototypów o wysokiej rozdzielczości do prezentacji nowych produktów na długo przed wypuszczeniem ich na rynek, co ułatwiło mu proces kształcenia zespołu sprzedażowego i handlowców, wzmacniając jego pozycję wobec konkurencji.

Automatyczne generowanie i przepływ danych

Pierwszym krokiem na drodze do optymalizacji procesu produkcji dóbr trwałych jest zwiększenie wydajności za pomocą zbioru narzędzi służących przyspieszeniu poszczególnych etapów procesu przy zachowaniu wysokiej dokładności wytwarzania. Podczas pracy w trybie 3D technologia konstrukcji synchronicznej pozwala na zaprojektowanie i aktualizację wielu różnych komponentów tworzących jedną całość, tak aby zapewnić ich pełne dopasowanie i poprawne współdziałanie bez konieczności ręcznego łączenia.

Ze względu na to, że projektowanie konstrukcji elektromechanicznych jest coraz bardziej złożone, konieczny staje się system, który pozwala na tworzenie prototypów układu elektrycznego i mechanicznego, a następnie automatycznie generuje schematy, projekty okablowania, listy cięcia i precyzyjne zestawienia potrzebnych materiałów. Zaś zdalny przepływ informacji umożliwia wykorzystanie oryginalnych danych projektowych do tworzenia instrukcji i dokumentacji pomocniczej. System taki pozwala także na bieżącą kontrolę wszystkich komponentów, a także aktualizację ich listy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian, a tym samym ułatwia obsługę posprzedażową produktu, dając jasny obraz możliwych wad lub usterek.

Optymalizacji powinny przy tym podlegać również mniej czasochłonne, lecz ważne aspekty projektowania układów elektromechanicznych, np. tworzenie planów gięcia blach dla osłon przewodów elektrycznych i płyt drukowanych lub obliczanie tolerancji form. Tego typu narzędzia wspierające mniej wykwalifikowanych inżynierów w pracy nad projektami otwierają drzwi kariery przed większą liczbą osób oraz zwalniają inżynierów głównych z obowiązku kontroli czyjejś pracy.

Przewaga w detalach

Drukowanie 3D jest również coraz częściej wykorzystywane w warunkach domowych, nie zaś – jak dotychczas – jedynie w wyspecjalizowanych biurach. Dlatego należy szukać systemu, który umożliwia inżynierom używanie drukarek 3D do projektowania i prototypowania bez konieczności posiadania fachowej wiedzy w dziedzinie obsługi tych urządzeń.
W ten sposób nie tylko zwiększymy wydajność siły roboczej w zakresie już wykonywanych zadań, ale także usprawnimy czasochłonne i żmudne procesy projektowania o znikomym wpływie na pozycję rynkową produktu, a środki przeznaczane do tej pory na wspieranie tych dziedzin aktywności będziemy mogli zainwestować w obszary, które rzeczywiście wyróżnią produkt na tle konkurencji, np. wzornictwo przemysłowe.
Niektórzy dobrze prosperujący producenci AGD przenoszą ciężar produkcji w stronę zaawansowanych wyrobów premium, które przyciągają klientów pragnących zmian. Wymagają one najwyższej jakości wzornictwa przemysłowego tworzonego przez wysokiej klasy projektantów. W tej sytuacji niezbędny staje się system pozwalający na pobieranie oryginalnych szkiców 2D do systemu projektowania i dokładne ich przekonwertowanie na 3D bez obaw o niezgodność z oryginałem.

Wirtualny model produktu

Wykorzystując tego typu narzędzia, zyskujemy też dodatkowy atut: wirtualne prototypy, które można wykorzystać do oceny i wprowadzenia na rynek przyszłego wyrobu na długo przed zakończeniem prac. Realistyczny model 3D produktu, który można animować i pokazać w akcji także na urządzeniach mobilnych jest doskonałym sposobem na uzyskanie informacji zwrotnych od klientów i przygotowanie kampanii promocyjnej przed zakończeniem produkcji.

www.plm.automation.siemens.com/pl_pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę