Projektowanie schematów elektrycznych

Preview
25.11.2014
Reklama
Reklama

Rysunek elektryczny przedstawia połączenia
i zależności między symbolami elektrycznymi. Po realizacji idei zawartej w rysunku (a właściwie w rysunkach, bo najczęściej musi być ich więcej) dla konkretnej maszyny (obiektu przemysłowego itd.) możliwe jest określone, przewidywalne i zaplanowane działanie danej maszyny. W celu przygotowania odpowiedniego projektu elektrycznego, spełniającego wszystkie kryteria formalne
i potrzeby użytkownika danej aplikacji, niezastąpione jest nowoczesne oprogramowanie.

Projekt elektryczny stanowi bazę danych powiązanych ze sobą informacji o obiektach. Projekt elektryczny zawiera opis techniczny, spis treści, obliczenia elektryczne, schematy zasadnicze (zwane także ideowymi), schematy montażowe (listwy montażowe), rysunki zabudowy szaf i pulpitów sterowniczych, plany instalacji elektrycznych i teletechnicznych, czasami uzgodnienia z zakładem energetycznym, zestawienia materiałów, listy kablowe, czasem kosztorys przedmiaru robót.

 

Reklama

Programy dla elektryków
Aby wykonać projekt elektryczny, należy posiadać określone oprogramowanie umożliwiające szybkie
i dokładne jego wykonanie. Do opisów technicznych stosuje się znane ogólnie edytory tekstowe. Do obliczeń elektrycznych wykorzystuje się licencjonowane programy obliczeniowe, tak jak i do kosztorysów.

Natomiast do tworzenia rysunków zaleca się wyłącznie stosowanie specjalizowanych programów określanych wspólnie mianem CAD elektryczny. Istotą takich programów jest to, że projekt jest podstawową jednostką w odróżnieniu od programów graficznych, gdzie podstawową jednostką jest rysunek.

Stopień przetwarzania w programach typu CAD elektryczny może być różny, jednak przeważnie kontrolowana jest powtarzalność oznaczeń symboli, poprawność łączenia końcówek symboli, kontrola wykorzystania styków w przekaźniku itd. Tylko przy użyciu profesjonalnych, sprawdzonych programów do projektowania można uzyskać bezbłędny lub prawie bezbłędny projekt. W związku z tym realizacja projektu na budowie jest pozbawiona bardzo kosztownych błędów.

W Polsce są oferowane programy do wspomagania projektowania w branży elektrycznej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce wyrażenie typu CAD dla elektryka, aby uzyskać dostęp do informacji o produktach. Większość dostawców oferuje możliwość bezpłatnego przetestowania programu, a nawet udostępnia wersje FREE (np. program SEE Electrical FREE udostępniany na stronie ige-xao.pl). Dzięki wersjom próbnym wybór programu przez projektanta wykonującego określone typy projektów jest dosyć prosty. Dzięki konkurencji, ceny oprogramowania są stabilne i dostępne dla projektantów.

 

Reklama

Normy elektryczne
Projektowanie elektryki i automatyki wykonuje się zgodnie z normami. Można wyróżnić normy PNE zgodne z IEC, normy budowlane, normy dla górnictwa itd. Przy projektowaniu należy także brać pod uwagę pewne standardy narzucane przez producentów aparatury elektrycznej. Z drugiej strony normę dla projektanta stanowią wymagania inwestora (zlecającego projekt). Wreszcie można wyróżnić normy zwyczajowe, a nawet regionalne. W ten sposób można stwierdzić, że aby podjąć się wykonania projektu, należy odpowiednio rozeznać rzeczywiste potrzeby inwestora.

Szczególnie ważną normą jest norma dotycząca symboli graficznych używanych w projektowaniu elektryki oraz norma określająca sposób oznaczania symboli w projektach. Jednym z najlepiej dostosowanych do tego celu rozwiązaniem jest program SEE Electrical, obejmujący projektowanie przyłączy, rozdzielnic wnętrzowych i zabezpieczeń.

 

Dla kogo to oprogramowanie
Oprogramowanie dla elektryków jest wykorzystywane na komputerach indywidualnych lub sieciowych. Spełnia liczne funkcje, takie jak tworzenie schematów elektrycz nych, projektowanie instalacji, projektowanie szaf elektrycznych, projektowanie wiązek elektrycznych oraz tworzenie zestawień materiałowych.

Niektóre branże przemysłowe używają oprogramowania typu CAD elektryczny w sposób permanentny. Są to: lotnictwo, motoryzacja i kolejnictwo. Ilość danych elektrycznych przetwarzanych w projektach tych branż jest ogromna. Projekty te muszą być zintegrowane z projektami branży mechanicznej.

Branża produkcji maszyn i urządzeń jest także wymagająca pod względem efektywności rysowania schematów ideowych, generowania schematów montażowych i zestawień oraz prowadzenia historii zmian (tzw. wersjonowanie).

Działy utrzymania ruchu w fabrykach używają oprogramowania prostszego i pewnego, z zapisem do pdf lub z rysunkami udostępnianymi w przeglądarce internetowej. Branża budowalna natomiast używa programów z możliwością rysowania instalacji elektrycznej na planach budynków (import z pliku dwg), programów obliczeniowych oraz programów do wykonywania pomiarów.

Obecna oferta oprogramowania pokrywa wszystkie potrzeby profesjonalistów w zakresie projektów elektrycznych stosowanych w większości branż i pozwala na realizację znormalizowanych dokumentów technicznych wykorzystywanych w tworzeniu i obsłudze instalacji elektrycznych, zapewniając jednocześnie optymalną wydajność. 

 

Profesjonalna dokumentacja elektryczna w wielu językach

Reklama

O Autorze

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama