Prom napędzany metanolem

Stena © PressOffice

Udostępnij:

Od końca marca Stena Line jako pierwszy przewoźnik na świecie będzie posiadał w swojej flocie prom napędzany metanolem, który znacząco zmniejszy emisję siarki i cząstek stałych.


Olbrzymi, 240-metrowy statek pasażersko-samochodowy Stena Germanica będzie pierwszym na świecie promem napędzanym tym paliwem. Projekt realizowany jest przez armatora we współpracy z Wärtsilä - wiodącym producentem silników, portami w Göteborgu i Kilonii oraz największym na świecie producentem i dostawcą metanolu  firmą Methanex Corporation. Przebudowa Stena Germanica rozpoczęła się pod koniec stycznia br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudzkiego SA i ma zostać ukończona pod koniec marca br. Przedsięwzięcie finansowo wspierane jest przez unijny projekt „Autostrady Morskie", a jego całkowity koszt wynosi około 22 mln euro. Modernizacja statku przebiega z powodzeniem. W Stena Line jesteśmy niezwykle dumni, że możemy przyczynić się do rozwoju całej naszej branży. Bycie pierwszym przewoźnikiem na świecie posiadającym statek z takim napędem to wielki krok w kierunku idei zrównoważonego transportu. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki dobrej współpracy naszego zespołu technicznego z firmami Wärtsilä i Methanex  powiedział Carl-Johan Hagman, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.

Wärtsilä wraz ze Stena Teknik (firmą z grupy Stena Sphere, do której należy też koncern promowy Stena Line) opracowała metodę adaptacji silników statkowych do nowego paliwa. Silniki Stena Germanica będą zasilane metanolem jako paliwem głównym oraz MGO (Marine Gas Oil) – wykorzystywanym dodatkowo.

Emisja zanieczyszczeń przy użytkowaniu metanolu jest porównywalna do LNG, uważanego obecnie za najczystsze paliwo, ale zapotrzebowanie na specjalną infrastrukturę jest znacznie mniejsze, a obsługa - znacznie prostsza. Od 2005 roku Stena Line prowadzi Program Oszczędzania Energii mający zmniejszyć wpływ zużycia paliwa na środowisko. Dzięki temu programowi zużycie energii na statkach zmniejszyło się o 2,5% rocznie.

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również