Prowadnica liniowa i prowadzenie przewodów w jednym

© igus

Udostępnij:

Firma igus zaprezentowała swój nowy, lekki system liniowy drylin Q składający się niewymagającej smarowania prowadnicy liniowej oraz możliwości prowadzenia przewodów. Oznacza to, system ten łączy funkcje prowadnicy liniowej i prowadzenia przewodów w jeden ekonomiczny produkt. Obszar zastosowania nowego produktu to przede wszystkim technologie medyczne.

Nowy system drylin Q funkcjonuje w zasadzie jak klasyczna prowadnica na wałku. Składa się z zamkniętej obudowy, która może być poruszana liniowo na wałku. Drylin Q nie ma jednak okrągłego wałka, lecz kwadratowy profil aluminiowy, mierzący 7,5 mm w długości krawędzi. Dzięki temu, w przeciwieństwie do systemów okrągłych, drylin Q jest całkowicie zabezpieczony przed obrotem. Z uwagi na to, że aluminiowy profil jest dodatkowo pusty w środku, można w nim poprowadzić przewód ze sprężonym powietrzem, cieczą, przewód sygnałowy lub zasilający. Takie hybrydowe rozwiązanie, stosowane w aplikacjach miniaturowych, takich jak np. wyposażenie laboratoryjne, umożliwia prostą oszczędność przestrzeni konstrukcyjnej na ułożenie przewodów.Obudowa drylin Q jest na razie dostępna w dwóch różnych wersjach: zapewniające oszczędność przestrzeni oraz korzystne ekonomicznie rozwiązanie z tworzywa sztucznego, które można mocować do wyboru za pomocą dwóch połączeń śrubowych bądź też w otworze o średnicy 22 milimetrów. Druga opcja to solidny wariant z metalowym kołnierzem, w przypadku którego bezsmarowne ślizgi z tworzywa sztucznego są zintegrowane w obudowie z aluminium. Ten modułowy system uzupełniają akcesoria, takie jak: wsporniki kołnierza, zaciski ręczne, krańcówki, elementy przyłączeniowe do prowadników przewodów, zestawy montażowe do chwytaków oraz poprzeczki z tworzywa sztucznego. Tak szeroki wybór akcesoriów z systemu drylin Q umożliwia łatwe konstruowanie trwałych rozwiązań. Przykładem takiego rozwiązania może być pipeta. Profil aluminiowy prowadzony przez dwie obudowy z tworzywa sztucznego mieści w sobie przewód do transportu cieczy. Na drugim końcu za pomocą specjalnego elementu przyłączeniowego podłączono prowadnik przewodów igus z serii E2 micro, który zapewnia bezpieczne prowadzenie przewodu z cieczą. Oprócz powyższego przykładu drylin Q można stosować w kamerach obsługiwanych manualnie - lub w aplikacjach z zakresu przesuwu czujników czy też lekkich zadaniach z dziedziny obsługi manipulacyjnej.Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również