Przedłużki hydrauliczne

Kennametal

Firma Kennametal rozwiązała odwieczny problem zapewnienia stabilności narzędzia podczas wiercenia w głębokich wnękach oraz obok wysokich występów i w pobliżu zacisków.

Wiercenie otworów głęboko wewnątrz obrabianego detalu może być dużym problemem. Nawet długie wiertła stożkowe oraz wiertła lotnicze wykonywane z węglików wykazują tendencję do “wędrowania” przy braku dobrej oprawki. Problem ten można rozwiązać dzięki specjalnym, wydłużonym uchwytom wierteł, choć są one nie tylko drogie, ale też ograniczone do pewnych, określonych długości. Podwójnie stożkowe tulejki zaciskowe ER mogą być warte wypróbowania, choć nie są małogabarytowe, a każde bicie lub niewyważenie pogłębiają się przy dużym współczynniku długości do średnicy — jeśli “wędrowanie” wiertła nie jest zbyt duże, trzeba walczyć z wyginaniem się i wibrowaniem samego uchwytu. Dokładność otworu staje się wątpliwa, żywotność narzędzia jest niska, a wydajność zmniejsza się, gdy redukuje się posuwy starając się, aby wiertło działało prawidłowo.

Dekady doświadczenia
Według firmy Kennametal jest jednak lepsze rozwiązanie. Firma opracowała przedłużki hydrauliczne, mogące sprostać powyższym wyzwaniom, a równocześnie pozwolą zwiększyć elastyczność i zmniejszyć koszty. Według Michaela Schuffenhauera, starszego menadżera produktów globalnych z oddziału Tooling Systems w Kennametal, firma zajmuje się produkcją oprawek hydraulicznych od 30 lat, co pozwoliło jej zyskać dużą wiedzę technologiczną w tym zakresie. Opracowując nowe narzędzie korzystano właśnie ze zdobytych wcześniej doświadczeń.

Hydraulika przychodzi z pomocą
Nowa linia przedłużek hydraulicznych (HC) firmy Kennametal skutecznie rozwiązuje powyższy problem.

Najważniejsze cechy wyróżniające to rozwiązanie:

• bicie do 3 μm w odległości 2,5 x D (połowa w stosunku do najlepszych rozwiązań konkurencyjnych), zapewniające wyjątkową trwałość narzędzia i wysoką jakość otworów.
• znacznie zredukowane wibracje przy dużych prędkościach obrotowych wrzeciona, dzięki wyważeniu do G2.5 @ 25,000 rpm.
• dodatkowe tłumienie wibracji zapewniane przez hydrauliczny mechanizm zaciskowy w oprawce.
• wewnętrzne kanały dla chłodziwa ułatwiające konfigurację — brak konieczności stosowania wężyków i adapterów.
• wyjątkowo smukła konstrukcja, pozwalająca przykładowo na zamocowanie wiertła 12 mm w oprawce 20 mm (lub wiertła 1/2 cala w uchwycie 3/4 cala).
• różne tuleje redukcyjne, dostępne zarówno w rozmiarach calowych, jak i metrycznych, zapewniające maksymalną elastyczność przy minimalnych kosztach.
• możliwość stosowania wierteł i rozwiertaków z uchwytami o średnicy od 3 mm.
• możliwość zastosowań w aplikacjach obrotowych i stacjonarnych.

Nasze uchwyty HC są dla klientów potrzebujących elastyczności systemu modułowego, ale chcących uniknąć kosztów i ograniczeń niestandardowego rozwiązania, a także ograniczeń związanych z tradycyjnymi oprawkami narzędziowymi — powiedział Michael Schuffenhauer. — Wierzymy, że większa wydajność i łatwość użytkowania tego nowego produktu wkrótce sprawi, że będą to najpopularniejsze przedłużki dla wierteł, dostępne na rynku. To po prostu świetny projekt.

Łatwa obsługa
Łatwość użytkowania oznacza brak konieczności stosowania maszyn termokurczliwych. Długość narzędzi można regulować w zakresie do 10 mm osiowo. Specjalnie szlifowana faza na końcu chwytu ułatwia wsuwanie wiertła w oprawkę hydrauliczną. Przygotowane przez producenta klucze płaskie zapewniają bezpieczny i wygodny montaż, bez konieczności użycia klucza dynamometrycznego. Jednoczęściowa konstrukcja eliminuje obawy o zanieczyszczenia i przestoje spowodowane konserwacją. A co najważniejsze, mechanizm zaciskowy eliminuje różnice naprężeń po montażu przez różnych operatorów.

To ważna kwestia — zauważa Michael Schuffenhauer. — W tradycyjnych systemach z nakrętką zaciskową, moment obrotowy przyłożony podczas zmiany narzędzia może się znacznie różnić, zwiększając prawdopodobieństwo bicia lub wysunięcia narzędzia. To samo można powiedzieć o konkurencyjnych systemach z przedłużonymi oprawkami hydraulicznymi. Ale dzięki naszemu rozwiązaniu nie występuje ryzyko nadmiernego lub zbyt słabego naprężenia. Zapewniono tu nie tylko bardzo dużą dokładność, ale też bardzo dużą powtarzalność.

Jak to działa?
Pomimo doskonałych parametrów, projekt jest prosty — wystarczy włożyć dowolny chwyt narzędzia h6 w przedłużoną oprawkę HC i dokręcić śrubę zaciskającą na końcu. Powoduje to, że tłok hydrauliczny przesuwa się do przodu, ściskając tuleję ustalającą i mocując narzędzie.

Całkowite bicie, mierzone w odległości 2,5 x D od powierzchni chwytu nie przekracza 3 μm, a bardzo dobre wyważenie pozwala na zastosowania w obecnych obrabiarkach o dużej prędkości obrotowej.

Źródło: Kennametal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę