Przedsiębiorcy wykorzystują projekty badawczo-rozwojowe

pixabay

Czy istnieje możliwość przygotowania się na kryzys gospodarczy? Według ekspertów przed częścią negatywnych skutków zbliżającego się spowolnienia mogą uchronić przedsiębiorców projekty badawczo-rozwojowe wspierane przez fundusze UE. 

Zgodnie z najnowszymi prognozami Banku Światowego, Polską gospodarkę czeka hamowanie, a nasza sytuacja fiskalna będzie się pogarszać. Wpłynie na to osłabiająca się koniunktura na świecie oraz w strefie euro, która jest największym partnerem handlowym Polski. Przed negatywnymi skutkami pogarszającej się sytuacji gospodarczej mogą uchronić nas projekty badawczo-rozwojowe.

Działalność́ badawczo-rozwojowa i wprowadzanie na rynek własnych technologii są ważnym narzędziem w rozwoju potencjału gospodarczego kraju. Prowadzone na szeroką skalę inwestycje w sferę B+R pozwalają̨ polskiej gospodarce stać się̨ konkurencyjną i atrakcyjną na arenie międzynarodowej. Innowacje są także najważniejszym czynnikiem wzrostu biznesu. Dodatkowo, dobrze przemyślane i zarządzane projekty finansowane z Funduszy Europejskich zapewniają rozwijającym się przedsiębiorcom płynność finansową, a także obniżają ich ryzyko finansowe.

Według GUS z roku na rok wzrasta zaangażowanie kapitałowe polskich przedsiębiorców w działalność badawczą i rozwojową. W 2017 r. Polska wydała na projekty badawczo-rozwojowe 20,6 mld zł i było to więcej o 14,7% w porównaniu do 2016 r. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat odnotowano wzrost tych nakładów o 42,7%. - Projekty badawczo-rozwojowe dają wiele możliwości przedsiębiorcom decydującym się na ich realizację. Finansowany ze środków UE projekt tego typu, poza szansą wprowadzenia nowych produktów i technologii, a tym samym zwiększenia konkurencyjności, daje właścicielom firm możliwość utrzymania kosztownych etatów - głównie technicznych i specjalistycznych, które w przypadku kryzysu gospodarczego musiałyby zostać zlikwidowane - mówi Robert Pawlak, dyrektor operacyjny A1 Europe.

Ze wsparcia UE na realizację projektów badawczo-rozwojowych korzysta coraz więcej firm, m.in. z branży informatycznej, maszyn i urządzeń, środków transportu, materiałów budowlanych, chemicznej czy farmaceutycznej, opracowując i wdrażając nowe produkty do swojej oferty. Na popularności zyskują także usługi firm doradczych, które wspierają przedsiębiorców w procesie uzyskania, a przede wszystkim rozliczenia dotacji. Fabryka Maszyn Pakujących „Pablo” dzięki współpracy z A1 Europe uzyskała dofinansowanie na budowę prototypu linii technologicznej usprawniającej proces pakowania produktów.

- Przez lata zdążyliśmy wypracować standardy swoich urządzeń, ale chcemy nadążać za trendami światowymi, za oczekiwaniami naszych klientów i rynku. Za pomocą realizowanego projektu badawczo-rozwojowego modernizujemy linie technologiczne tak, aby były bardziej efektywne. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć sprzedaż oferując produkty wyższej jakości, spełniające oczekiwania wymagających klientów – mówi Paweł Paździerz, prezes F.M.P. Pablo. Polska jest na 19 miejscu wśród 28 krajów Unii Europejskiej pod względem nakładów na działalność badawczą i rozwojową. Stosunkowo niska pozycja w światowych rankingach i związany z tym brak produktów mogących konkurować na rynkach światowych potwierdza zasadność́ podejmowania działań na rzecz zwiększania innowacyjności polskich firm. 

Źródło: A1 Europe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę