Przedsiębiorczość w Polsce – raport Ministerstwa Gospodarki

©

Udostępnij:

 

W 2013 r. warunki makroekonomiczne sprzyjały rozwojowi firm w Polsce, a 1,6% wzrostu gospodarczego to jeden z wyższych wyników w Europie. Takie konkluzje znalazły się w 12. edycji „Raportu Przedsiębiorczość w Polsce”. Publikacja została opracowana przez Ministerstwo Gospodarki.

Liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON w 2013 r. wyniosła 365 tys., a więc o 2% więcej niż rok wcześniej. Wśród nowo powstających firm przeważały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (ponad 80%). Duży wzrost (o 124%) nowo zarejestrowanych spółek może wskazywać na pozytywne zmiany jakościowe w strukturze nowo powstających przedsiębiorstw. Liczba wszystkich podmiotów zarejestrowanych w REGON przekroczyła 4 mln, przy czym podmioty aktywne tworzą zbiorowość ok. 1,8 mln. Niezmiennie 96% działających firm to mikroprzedsiębiorstwa.Dzięki znaczącemu (23%) wzrostowi nakładów na prace badawczo-rozwojowe w 2012 r. ich relacja do PKB wzrosła do 0,9%. Wciąż jest to jednak znacznie mniej, niż wynosi średnia UE (2,1%). W dalszym ciągu dużą część wydatków na B+R polskich przedsiębiorstw stanowi zakup gotowych zagranicznych rozwiązań, a nie inwestowanie we własne prace badawczo-rozwojowe.

W dokumencie przedstawiono również działania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Są to m.in. uchwalenie ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych oraz przyjęcie projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przez Radę Ministrów. Analiza otoczenia przedsiębiorców wskazała jednocześnie, że konieczne mogą okazać się kompleksowe zmiany systemowe w obszarze podatków, sądownictwa, czy swobody działalności gospodarczej.

Warto dodać, że zmiany upraszczające przepisy prawa gospodarczego w naszym kraju zostały dostrzeżone m.in. przez autorów raportu Banku Światowego Doing Business (2014). Polska, pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, kolejny raz zanotowała awans – tym razem o trzy pozycje – zajmując 45. miejsce w gronie 189 państw.Raport do pobrania

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również