Przełom w obszarze obliczeń kwantowych

Atos, komputery kwantowe, QLM, ©

Udostępnij:

Wprowadzenie nowych funkcji symulacyjnych do komputerów kwantowych to decyzja rady naukowej Atos Quantum. Learning Machine stworzona przez firmę Quantum może teraz symulować prawdziwe kubity.

Naukowcy z Laboratorium Obliczeń Kwantowych Atos (Atos Quantum Laboratory) stworzyli model „szumu kwantowego”, w efekcie czego symulacja jest bardziej realistyczna, bliższa spełnienia wymagań badaczy. Quantum Learning Machine (QLM) ma teraz możliwości modelowania zaawansowanych urządzeń do obliczeń kwantowych, takie jak oparta na fizyce symulacja realistycznego szumu kwantowego i optymalizacji oprogramowania kwantowego dla prawdziwych procesorów kwantowych.


Dzięki tym innowacjom użytkownicy Atos QLM mogą teraz optymalizować swoje algorytmy kwantowe na każdym docelowym urządzeniu kwantowym. Ten znaczący krok został oceniony przez Radę Naukową Atos Quantum jako przełom na polu badań nad obliczeniami kwantowymi.

– Dzięki skutecznemu modelowaniu szumu kwantowego badacze z Laboratorium Atos Quantum przenieśli symulacje w zupełnie nowy wymiar, jeszcze bliższy rzeczywistości. Ten przełom w obszarze R&D, wspierany przez światowej klasy Radę Naukową, toruje drogę badaczom na całym świecie, już dzisiaj umożliwiając im prowadzenie testów różnych algorytmów, które zapewnią przyszłym komputerom kwantowym pełnię ich możliwości, szczególnie w zakresie aplikacji związanych ze sztuczną inteligencją – mówi Thierry Breton, prezes i CEO Atos.


TOP w kategorii
Obliczenia kwantowe powinny w nadchodzących latach umożliwić radzenie sobie z ogromem danych dostarczanych przez Big Data i Internet Rzeczy. Dzięki ukierunkowanym i niespotykanym możliwościom przyspieszania obliczeń, w szczególności w oparciu o superkomputer klasy exascale BullSequana, obliczenia kwantowe powinny również promować postępy w zakresie deep learning, algorytmiki i sztucznej inteligencji w obszarach tak różnych jak farmaceutyki czy nowe materiały i tworzywa. W celu dokonania postępów w tych dziedzinach Atos zamierza również rozpocząć kilka partnerstw z ośrodkami badawczymi i uniwersytetami na całym świecie.

Źródło: Atos

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również