Przemysł motoryzacyjny stawia na innowacyjne zarządzanie

©

Udostępnij:

Lean management poza Japonią ma już 25 lat. Gdzie w Polsce można zobaczyć sprawnie funkcjonujące "szczupłe" fabryki? Liderem pozostają firmy motoryzacyjne.

Lean management nie zawsze działa? Pod koniec lat 80. okazało się, że Japończycy produkują samochody wydajniej, taniej, a na dodatek o lepszej jakości niż reszta świata. Na początku lat 90. coraz więcej firm poza Japonią, nie tylko z przemysłu samochodowego, zaczęło naśladować te rozwiązania (znane jako Toyota Production System). Wiele z nich natrafiło jednak na trudności. Dlaczego? Przedsiębiorstwa próbują zidentyfikować kluczowe elementy TPS i zastosować je u siebie. Doświadczenie pokazuje jednak, że jeśli rozwiązania japońskie kopiuje się przypadkowo i selektywnie, to nie przynosi to oczekiwanych rezultatów.– Lean management trzeba postrzegać jako proces, a nie jednorazową interwencję albo eksperyment. W drużynie piłkarskiej też nie wystarczy pozmieniać kilku wybranych elementów treningu i taktyki, żeby zmienić styl gry na skuteczniejszy - mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg, prezes Staufen Polska, firmy wdrażającej lean management. "Szczupłe zarządzanie" pochodzi z przemysłu motoryzacyjnego i jest dziś w tej branży już standardem.

Niektórzy uważają wręcz, że w tym przemyśle "albo jesteś lean, albo cię nie ma". W Polsce funkcjonują w ten sposób na przykład MAN w podkrakowskich Niepołomicach, gliwicka fabryka Opla czy zakłady Autoliv Poland w podwrocławskim Jelczu-Laskowicach, a z innych branż na przykład BSH z Łodzi, RECARO z Świebodzina czy Homag Machinery ze Środy Wielkopolskiej. – Co innego czytać, czy słuchać o jakimś rozwiązaniu, co innego zobaczyć, jak działa. Uczestnicy warsztatów i Best Practice Tour, które organizujemy m.in. w tych fabrykach, widzą na własne oczy, jak wygląda "szczupła" hala fabryczna, jak ograniczać ilość zapasów czy w jaki sposób odbywa się na przykład produkcja w małych seriach – wyjaśnia prezes Staufen Polska.

25 lat prób i doświadczeń

Produkcja oparta na kolejkowaniu i przetwarzaniu w partiach ma mnóstwo wad, a przede wszystkim sprzyja marnowaniu czasu i zasobów. Doświadczenia wielu firm, zebrane przez ostatnie 20-25 lat, pokazują, że efektywniejszy jest system produkcji oparty na ciągłym przepływie. Dlaczego? "Szczupłe zarządzanie" pozwala nawet podwoić wydajność i skrócić czas przejścia produktu nawet o 90 proc. Czy taki wzrost wydajności naprawdę można uzyskać bez wprowadzenia nowych technologii? – Przykłady osiągania takich rezultatów są dobrze udokumentowane. Wiadomo też, że w stosunkowo krótkim czasie po wprowadzeniu zmian w organizacji uzyskuje się nieraz skokową poprawę wyników, ale kultura jakości i synchronizacji to ciągłe usprawnianie i udoskonalanie. Po 2-3 latach można spojrzeć wstecz i zobaczyć, gdzie byliśmy wtedy, a gdzie jesteśmy teraz– mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg.

Do wzrostu wydajności trzeba dodać korzyści wynikające ze zmniejszenia poziomu zapasów, a co za tym idzie również powierzchni magazynowej. Skraca się również czas potrzebny na wprowadzanie nowych produktów lub modyfikację już wytwarzanych, m.in. dzięki elastycznej organizacji procesów, w tym na przykład szybkim procedurom przezbrojeń. – Ograniczanie kosztów jest istotne, ale kluczem do sukcesu jest jakość. Wytwarzajmy wartość, za którą gotów jest zapłacić klient. Wszystkie nasze czynności, które do tego nie prowadzą, są po prostu niepotrzebne. Jeśli to zrozumiemy, to lean management działa – dodaje Katarzyna Szczupał-Vieweg.

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również