Przemyślany wybór skanera 3D

b3d.com.pl

Ceny skanerów 3D są bardzo zróżnicowane i zależne od klasy urzadzenia, np. skaner ręczny kosztuje ok 20 tys. euro, a skaner światła strukturalnego do pomiarów przemysłowych ok. 60 tys. euro – mówi w rozmowie z „MM Magazynem Przemysłowym” Paweł Woźniak, właściciel firmy B3D. 

MM: Do czego możemy dziś zastosować skaner 3D?

Paweł Woźniak: Możemy go stosować do pomiarów jakościowych, inżynierii odwrotnej, architektury, sztuki, muzealnictwa. Każda z tych dziedzin ma swoją specyfikę i wymaga czegoś innego, np. w inżynierii odwrotnej kolor, czyli tekstura, nie jest raczej potrzebny, ale już w architekturze czy sztuce przeważnie skanujemy z teksturą. Do zastosowań w architektury bądź archeologii potrzebujemy więc urządzenia umożliwiającego skanowanie 3D z teksturą, najczęściej są to skanery laserowe. Są one niestety mniej dokładne niż skanery światła strukturalnego, ale w zamian za to są szybsze.

Czy przy doborze urządzenia ma znaczenie to, jakie elementy chcemy skanować – ich gabaryty, faktura, kolor?

– Tak, odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Ma wpływ na dobór odpowiedniego urządzenia, pola pomiarowego i cenę. Jeśli mamy do czynienia z produkcją masową elementów wielkości ludzkiej pięści, to nie będziemy kupować wszystkich pól pomiarowych dostępnych dla danego skanera. W takim wypadku wystarczy jedno pole. Natomiast jeśli chcemy świadczyć usługi, to najlepiej mieć różnorodne pola pomiarowe dostosowane do potrzeb klienta.

Jakiej dokładności można oczekiwać od takiego urządzenia?

– Architektura i sztuka wymagają przeważnie dokładności rzędu maks. 2–3 mm, z kolei w obróbce skrawaniem występują wyroby precyzyjne i dokładności są tu rzędu kilku, kilkudziesięciu mikronów. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć poprzez skanowanie. Jeśli naszym celem jest inżynieria odwrotna, czyli skopiowane starego rozwiązania lub powiększenie gamy swoich produktów przez skopiowanie produktu konkurencji, to zazwyczaj jest potrzebna wysoka jakość, tak by nie ominąć szczegółów, które mogą wpłynąć na efekt końcowy. Na etapie projektowania możemy nie zdawać sobie sprawy z aspektów technologicznych wykonania danego elementu, warto więc poświęcić trochę więcej czasu i pieniędzy, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Na koniec najważniejsze pytanie: ile pieniędzy z budżetu trzeba na ten cel przeznaczyć?

– Ceny na rynku wahają się od kilkunastu do ponad 100 tys. euro. Należy pamiętać, że oprócz skanera czeka nas jeszcze dodatkowy wydatek w wysokości od 2,5 do 20 tys. euro na oprogramowanie do inżynierii odwrotnej i pomiarów jakościowych czy też programy architektoniczne typu ArchiCAD itp. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależne od klasy urzadzenia, np. skaner ręczny kosztuje ok 20 tys. euro, a skaner światła strukturalnego do pomiarów przemysłowych ok. 60 tys. euro.

Rozmawiał Dariusz Łuciów

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę