Przerwy w dostawach energii w cyfrowym świecie

PixaBay

Przerwy w dostawach energii wynoszą w Polsce łącznie 300 minut w roku. Dla porównania w Japonii to zaledwie 17, ale nawet minuta bez prądu może narazić sprzęt elektroniczny, jak i dane na nim przechowywane na nieodwracalne uszkodzenia. Żyjemy w cyfrowym świecie, otoczeni urządzeniami, które nie tylko upraszczają codzienne życie, ale także pozwalają prowadzić biznes. Jedynie profesjonalne systemy zasilania zapewnią nam bezpieczeństwo.

W cyfrowym świecie XXI wieku energia elektryczna jest jak powietrze, dlatego zapotrzebowanie na nieprzerwany do niej dostęp jest czymś naturalnym. Jak nieprzerwane i jakościowe zasilanie stało się „być lub nie być” współczesnych mieszkań i przedsiębiorstw?

Utrata ważnych danych
Komputer osobisty, urządzenia kuchenne, sprzęt sieciowy, system ogrzewania czy automatyka w ramach smart home. To wszystko wymaga energii elektrycznej. Przepięcia, wahania napięcia, zanikanie prądu i inne zakłócenia występujące w rodzimej, często przestarzałej sieci elektroenergetycznej, mogą doprowadzić do ich uszkodzeń.

Fakt, że nasz ekspres kupiony za premię, na którą bardzo ciężko pracowaliśmy, już więcej nie przygotuje nam porannej kawy, boli jednak mniej niż utrata zdjęć z ważnych prywatnych wydarzeń. Równie nieprzyjemne jest nieodwracalne usunięcie ważnych dokumentów, jak na przykład praca dyplomowa na studia. Przed tymi wszystkimi problemami uchronić nas może odpowiednie zabezpieczenie – zasilacze UPS – komentuje Urszula Fijałkowska, Distribution Sales Manager w Schneider Electric.

Piekarnia bez prądu?
Jak brak prądu wpływa na małe lub większe przedsiębiorstwa? Prostym przykładem jest osiedlowa piekarnia. Wyposażona jest ona w piece, które posiadają czujniki elektroniczne i systemy monitorowania, które pozwalają na zdalną kontrolę czasu i temperatury. W lokalu znajdują się również lodówki, mające podobne elektroniczne możliwości monitorowania i sterowania. Kasy są zasadniczo małymi komputerami. Aby piekarnia odniosła sukces, wszystkie te elementy muszą być zawsze włączone.

Oznacza to, że wszystkie te urządzenia elektryczne wymagają zabezpieczenia przed awarią zasilania lub zakłóceniami, które zapewnia zasilacz UPS. Już w momencie planowania firmy, projektowania lokalu należy pamiętać, że systemy zasilania gwarantowanego są kluczowym elementem sukcesu – mówi Cezary Gutowski, Kierownik wsparcia sprzedaży, Systemy zasilania gwarantowanego i szaf teleinformatycznych w Schneider Electric.

Przerwy w dostawach energii to dla firm straty finansowe – mogą się bowiem zakończyć, w przypadku piekarni, utratą zapasów, uszkodzeniem sprzętu czy po prostu – odwróceniem się klientów, którzy odbijają się od drzwi z komunikatem „awaria”.

Źródło: Schneider Electric

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę