Przewidywany wzrost PKB do 2,8% w 2014 roku

Preview
SXC
Reklama
Reklama

Ekonomiści oczekują, że wzrost PKB dojdzie w 2014 roku do 2,8%, a w 2015 roku do 3,4% – wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego. Jest ona przeprowadzana wśród analityków sektora finansowego, przedstawicieli wyższych uczelni i instytutów naukowych oraz ekspertów organizacji pracowników i pracodawców. NBP przeprowadza to badanie raz na kwartał.

Prognozy uzyskane w ramach najnowszej rundy ankiety makroekonomicznej NBP wskazują na bardziej optymistyczne oceny koniunktury w kolejnych latach. W odniesieniu do pozostałych zmiennych bieżące prognozy są natomiast dość podobne do tych z poprzedniego badania – informuje komunikat NBP.

Reklama

Eksperci wskazują na wyraźny wzrost oczekiwanej dynamiki PKB z 1,4% w 2013 r. do 2,8% w 2014 roku i 3,4% w 2015 roku. Według ich opinii, przyspieszaniu wzrostu gospodarczego w Polsce sprzyjać będzie przewidywana stopniowa poprawa koniunktury w strefie euro. Rosnącej dynamice PKB w gospodarce krajowej towarzyszyć będzie spadek stopy bezrobocia oraz wzrost dynamiki wynagrodzeń.

Zgodnie z prognozami centralnymi stopy referencyjnej NBP, w 2014 r. spodziewane jest nieznaczne zaostrzenie polityki pieniężnej i wzrost stopy referencyjnej do 2,6%, a na kolejny rok – silniejszy wzrost tej stopy, do poziomu 3,4%

Z badania wynika także, że w porównaniu z poprzednią rundą prognostyczną prognozy dynamiki PKB na kolejne cztery i osiem kwartałów uległy wyraźnemu podwyższeniu, zaś prognozy inflacji pozostały względnie stabilne.

"Prognozy kursu złotego oraz cen ropy naftowej pozostały bez większych zmian. Gdy chodzi o oceny sytuacji na rynku pracy, w bieżącej rundzie ankiety odnotować można niewielki spadek prognozowanej stopy bezrobocia na lata 2014-2015 i niewielki wzrost dynamiki wynagrodzeń w 2014 r." - informuje NBP.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 16 grudnia 2013 r. do 7 stycznia 2014 r. Wzięło w nim udział 23 ekspertów, w tym: 16 ekspertów z instytucji finansowych, 6 z ośrodków analityczno-badawczych i jeden z organizacji pracowników.

Reklama

źródło: NBP

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama