Przez strajk w JSW ArcelorMittal zmienia dostawcę węgla

Preview
Reklama
Reklama

Ze względu na brak dostaw z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w której odbywa się strajk górniczy, największy klient spółki – ArcelorMittal rozpoczął sprowadzanie węgla drogą morską. W rozmowie z agencją Reuters rzecznik firmy Sylwia Winiarek przyznała, że ceny na rynkach światowych są na tyle niskie, że zatrzymanie dostaw z JSW nie stanowi dla ArcelorMittal dużego problemu.

Już tydzień temu spółka informowała, że szuka alternatywnych źródeł dostaw. "Nie możemy sobie pozwolić na to, by zostać bez niczego, ale sytuacja nie jest łatwa – mówiła Sylwia Winiarek. "Problem wynika m.in. z tego, że dostawy kontraktuje się z pewnym wyprzedzeniem, a pracujące obecnie z niemal pełnym obłożeniem koksownie AMP mają tylko trzydniowe zapasy.

Reklama

"Obecna sytuacja zagraża działalności naszych dwóch koksowni – w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton. Jeżeli dostawy węgla nie zostaną wznowione wkrótce, konsekwencje będą dla nas bardzo poważne, bo uszkodzeniu może ulec 9 baterii koksowniczych pracujących w obydwu naszych zakładach” - napisano w komunikacie ArcelorMittal.

Z kolei JSW poinformowało, że brak produkcji wiąże się z dzienną utratą zysków w wysokości 30 mln złotych.

Reklama

Spisaniem protokołu uzgodnień i rozbieżności zakończyła się ponad piętnastogodzinna runda rozmów między Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW i zarządem spółki z udziałem mediatora. Na podstawie treści tego dokumentu pracownicy JSW zdecydują o kontynuowaniu lub zawieszeniu strajku – informuje NSZZ Solidarność.

Protokół uzgodnień i rozbieżności nie oznacza, że udało się dojść do pełnego porozumienia. Dokument ten trafi teraz do rady nadzorczej, która na jego podstawie podejmie ewentualne decyzje. Strona związkowa przedstawi zapisy protokołu pracownikom kopalń JSW, którzy następnie podejmą decyzję o kontynuowaniu lub zawieszeniu akcji strajkowej.

Po zakończeniu rozmów rzecznik MKPS JSW Piotr Szereda powiedział dziennikarzom, że związki zawodowe,  są gotowe do wielu ustępstw, aby doprowadzić do porozumienia. - Zgodziliśmy się wstępnie na zawieszenie kilku czynników płacowych, aby wyprowadzić firmę z problemów finansowych. Chodzi m.in. dopłatę do chorobowego, dodatek do urlopu, czy wypłatę tzw. „czternastki” w dwóch ratach - mówił Piotr Szereda.

Strajk w kopalniach JSW trwa już dziesiątą dobę. Początkowo protest był prowadzony wyłącznie na powierzchni. 4 lutego akcja strajkowa została zaostrzona. W części kopalń górnicy prowadzą protest pod ziemią – podaje związek zawodowy.

źródło: BiznesAlert

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama