Przyszłość targów w Hanowerze

ABB

Tegoroczna edycja targów w Hannover Messe przyciągnęła ponad 220 tys. gości z całego świata. W centrum zainteresowania oczywiście przyszłość, a konkretnie technologie, które zmienią sposób, w jaki produkujemy, pracujemy, przemieszczamy się i żyjemy na co dzień. A wśród zwiedzających m.in. Angela Merkel, którą zainteresowała koncepcja fabryki przyszłości.

Kanclerz Niemiec i premier Szwecji Stefan Löfven mogli przekonać się, jak będzie wyglądać linia produkcyjna nastawiona na „masową indywidualizację”, na której roboty współpracują z ludźmi ramię w ramię. Firma ABB na swoim stoisku przestawiła taką modelową linię: dwa roboty współpracujące YuMi - jeden dwuramienny, a drugi jednoramienny – składały zegarki naręczne popisując się wyjątkową precyzją. Proces wspierał system transportu SuperTrak, który koordynuje przemieszczanie części z jednej stacji do drugiej w odpowiednim momencie. Elastyczność takiej linii pozwala producentom na wprowadzenie na rynek w krótkim czasie produktów i rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. To istotne, gdy rynek oczekuje szybkich i stosunkowo częstych wdrożeń nowych produktów przy jednocześnie ich większej różnorodności w ramach jednej partii.

Przyszłość produkcji będzie bardziej inteligentna, elastyczna i bliższa klientowi – podkreślał Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB. – Wykorzystujemy elektryfikację, automatyzację, robotykę i cyfryzację, aby tworzyć rozwiązania na przyszłość. Już dziś łączymy możliwości człowieka i robota, aby odkrywać kolejne drogi rozwoju - dodaje. Przyszłość fabryk, co pokazują Targi Hanowerskie, jest cyfrowa. Nad produkcją czuwają systemy monitoringu, które zbierają dane z urządzeń i je odpowiednio interpretują. Np. usługa ABB Ability Connected Services wysyła takie dane do chmury, gdzie są następnie przetwarzane przez zaawansowane systemy analityki, a użytkownik otrzymuje informację zwrotną, czy aby wszystko działa jak należy. Dzięki temu można skutecznie przeprowadzać konserwacje zapobiegawczą i skracać przestoje, podnosząc poziom produktywności.

Zakłady już teraz stają przed koniecznością wypracowania rozwiązań możliwie jak najbardziej wydajnych energetycznie, a w przyszłości ten problem będzie coraz bardziej palący. Rosnące koszty energii, coraz ostrzejsze wymagania prawne i zmiany wynikające z transformacji energetycznej sprawiają, że użytkownicy poszukują zaawansowanych systemów do zarządzania energią. Podczas targów w Hanowerze spółka MVV podpisała umowę z ABB na wdrożenie kompleksowej usługi Energy and Efficiency, która ma zapewnić jednej z największych niemieckich firm energetycznych większą oszczędność energii, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i obniżenie kosztów działalności. W jaki sposób? Umowa obejmuje wdrożenie całego pakietu rozwiązań, ale najważniejszym z nich jest Optimax przeznaczony m.in. dla wirtualnych elektrowni. Przepływy energii z zakładów przemysłowych i infrastruktury energetycznej są mierzone i przetwarzane w czasie rzeczywistym, a następnie optymalizowane przez system. Oprogramowanie pozwala na dokładne monitorowanie zużycia energii oraz dodawanie zdecentralizowanych źródeł energii do wirtualnej elektrowni.

Ważne miejsce w targowej dyskusji o przyszłości zajął również transport. Stacje szybkiego ładowania, stacje dużej mocy, ładowarki naścienne – targi pokazały, że ta technologia rozwija się bardzo szybko. ABB, jeden z liderów rynku e-mobility, umożliwiła uczestnikom przetestowanie swoich innowacji na własnej skórze. Goście mieli okazję przejechać się nowym, bezemisyjnym autobusem wahadłowym, zasilanym przez szybkie ładowarki ABB. Hybrydowe volvo przewoziło gości po największej na świecie powierzchni wystawienniczej, obejmującej 26 hal i pawilonów.

Źródło: ABB Sp. z o.o.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę