Qumak spodziewa się bardzo dobrego wyniku za 2015 rok

©

Udostępnij:

Spółka Qumak po dobrych trzech kwartałach liczy, że w tym roku osiągnie jeden z najlepszych wyników finansowych w historii. Przyznaje jednak, że dalsze tak spektakularne sukcesy zależą od tego, jak szybko popłyną do Polski pieniądze z nowej perspektywy finansowej. Na razie zamówienia, jakie spółka zebrała na 2016 rok, są mniej warte niż przed rokiem.

Nasz portfel zamówień na przyszłe lata wynosi około 190 mln zł. Jest on trochę niższy niż w poprzednich okresach, co wiąże się przede wszystkim z tym, że nie zostały jeszcze uruchomione środki z nowej perspektywy – przyznaje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Marek Tiahnybok, wiceprezes ds. finansowych Qumak SA. – Myślę, że nie tylko nasza firma, ale cały rynek oczekuje na te środki. Mam nadzieję, że przyszły rok i kolejne lata będą dobre dla wszystkich.Qumak to firma technologiczna. Specjalizuje się we wdrażaniu nowoczesnych systemów teleinformatycznych. Z jej usług korzystają m.in. spółki energetyczne, firmy telekomunikacyjne, przemysł, budownictwo i porty lotnicze. Wielu klientów Qumaka uzależnionych jest od wsparcia unijnego, stąd część z nich na razie wstrzymuje się z zamówieniami.

Spółka ocenia, że sprzyja jej zarówno postęp technologiczny, który skłania klientów do poszukiwania coraz lepszych rozwiązań dla ich firm, jak i systematyczny rozwój polskiej gospodarki oraz finansujące go w dużym stopniu pieniądze z Unii Europejskiej.

Patrzymy z optymizmem na przyszły rok – mówi Marek Tiahnybok. – Liczymy na duże kontrakty w obszarze smart city, a także infrastruktury lotniczej. Chcemy, by te linie biznesowe w przyszłym roku generowały nam największy przychód.

Tegoroczne wyniki spółki jej wiceprezes ds. finansowych ocenia jako jedne z najlepszych w jej historii. Firma wypracowała do końca września ponad 520 mln zł przychodu (+30 proc.) przy 577 mln zł za cały zeszły rok, a to oznacza, że po trzech kwartałach ma już 90 proc. ubiegłorocznej sprzedaży. Zysk netto za ten okres przekroczył 7 mln zł. To o ponad 1,5 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Trzecie kwartały historycznie nie są najlepszym naszym okresem. IV kw. z kolei zawsze był na plus. Mam nadzieję, że w tym roku po IV kw. będę mógł też powiedzieć o jednym z najlepszych wyników w historii spółki.W nadchodzących latach spółka będzie m.in. zabiegać o kontrakty w obszarach inteligentnych budynków oraz data center. Największe nadzieje Qumak wiąże z inwestycjami związanymi z infrastrukturą lotniczą.

Jest wiele postępowań w trakcie przygotowywania, będziemy startować w kolejnych nowych przetargach – podkreśla wiceprezes Marek Tiahnybok z Qumak SA. – Szczególnie istotne są dla nas przetargi na budowę i dostarczanie infrastruktury lotniczej. Już teraz praktycznie jesteśmy na większości polskich lotnisk, w tym na 12 najważniejszych. Oceniam więc, że nasze doświadczenie ułatwi nam wygrywanie kolejnych kontraktów.

Źródło: Newseria

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również