Rafako kończy instalację oczyszczania spalin w elektrociepłowni

Rafako

Instalacja mokrego odsiarczania spalin w krakowskiej elektrociepłowni została oddana do użytku. Dwa lata trwała budowa jednoski, która jest największą z czterech tego typu inwestycji realizowanych równolegle dla Grupy EDF w Polsce przez Rafako. Koszt budowy to 947 milionów złotych.

W oddaniu do użytku instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS na terenie elektrociepłowni w Krakowie, obok władz EDF Polska i RAFAKO, wzięli udział także przedstawiciele krakowskiego samorządu, miejskich i regionalnych urzędów oraz instytucji działających na rynku ciepła w Krakowie oraz francuskiego konsulatu.

Zakres prac dla IMOS Kraków obejmował realizację „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie obiektu do użytku. - Obecnie jesteśmy po próbach odbiorowych i przyjmujemy tę instalację do eksploatacji. Termin realizacji tego przedsięwzięcia został dotrzymany. Także parametry środowiskowe są zgodne, a nawet lepsze, niż przewidywały to zapisy kontraktowe - powiedział Leszek Ziobro, dyrektor generalny EDF Polska, prezentując zrealizowaną inwestycję. - Dwa lata temu oglądaliśmy projekt w wersji wirtualnej. Przed nami stało olbrzymie wyzwanie, gdyż termin realizacji był bardzo napięty. Dziś ta instalacja, cechująca się bardzo wysoką efektywnością, już funkcjonuje - Ziobro.

Generalnym wykonawcą było RAFAKO w konsorcjum z PBG. Krakowska elektrociepłownia jest jedną z czterech, obok Gdańska, Gdyni i Wrocławia, w której Grupa EDF w Polsce realizuje taką inwestycję. Kontrakt na budowę wszystkich czterech obiektów podpisany został 6 grudnia 2012 r. i opiewał na łączną kwotę 947 mln złotych brutto.

- Wszystkie cztery obiekty zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem. Krakowska instalacja była największa i najbardziej skomplikowana, właśnie ze względu na jej gabaryty. Pracowało przy niej średnio dziennie 400 osób. Najmniejsza, ale najciekawsza pod względem technologicznym była realizacja w Gdyni, tu zaangażowanych było ok. 250 osób dziennie. Projekty w Gdańsku i Wrocławiu są porównywalne, stanowią średniej wielkości instalacje mokrego odsiarczania spalin. Wymagały zaangażowania ok. 300 pracowników - tak w skrócie całość inwestycji podsumował Wojciech Piechnik, dyrektor projektów IMOS EDF z RAFAKO.

O tym, że zrealizowana przez RAFAKO instalacja ma ogromne znaczenie nie tylko dla inwestora, ale także dla miasta, podkreślił obecny podczas uroczystości przedstawiciel krakowskiego samorządu. - Wpisuje się w program ograniczania niskiej emisji i ochrony miasta Krakowa. W sposób znaczący wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych czynników do powietrza, a przecież walka o poprawę jakości jest najwyższym priorytetem w naszym mieście - podkreślił Tadeusz Trzmiel, I zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. inwestycji M=miejskich. Dzięki budowanej przez RAFAKO instalacji, emisja szkodliwych tlenków siarki zostanie obniżona aż pięciokrotnie, kilkukrotnie zredukowana zostanie też emisja pyłów.

Źródło: Rafako

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę