RAFAKO podwykonawcą budowy EcoGeneratora

© RAFAKO

Udostępnij:

To będzie najbardziej efektywna energetycznie spalarnia w Polsce - tak mówi się o budowanym na Ostrowie Grabowskim zakładzie termicznego unieszkodliwiania odpadów EcoGenerator. RAFAKO jest podwykonawcą tej inwestycji, odpowiedzialnym za cały ciąg technologiczny.

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, który powstaje na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie, to aktualnie jeden z sześciu takich projektów spalarniowych realizowanych w kraju. Pozostałe powstają w: Białymstoku, Krakowie, Koninie, Bydgoszczy i Poznaniu. Jednak tylko w jednym z tych projektów uczestniczy RAFAKO.W projekcie szczecińskim dla segmentu oczyszczania spalin jest zdefiniowana metoda mokra, a dla wszystkich innych projektów w Polsce jest to metoda półsucha. Właśnie metoda mokra umożliwia dodatkowo odzysk ciepła, co odróżnia ją od strony energetycznej od pozostałych.

Czym zatem różni się szczeciński projekt od tradycyjnej elektrociepłowni, opalanej np. węglem kamiennym? - Najbardziej znaczącą różnicą jest rozbudowany system oczyszczania spalin. Wynika to z faktu, że ustawodawca przewidział znacznie ostrzejsze parametry emisyjne, które bezwzględnie muszą być dochowane. Z ekologicznego punktu widzenia spaliny z komina spalarni są znacznie czystsze niż spaliny emitowane ze spalania np. węgla kamiennego w tradycyjnej elektrociepłowni - tłumaczy Jerzy Mirosław. Ponadto kotły dedykowane spalarniom odpadów komunalnych mają inną konstrukcję rusztu oraz ze względu na korozję inną konstrukcję elementów kotła w stosunku do kotłów opalanych paliwem tradycyjnym.

Źródło: RAFAKO

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również