Ramię w ramię z robotem

©

Udostępnij:

 

Stäubli przedstawi w trakcie Targów w Hanowerze nowe roboty z serii TX2. Według producenta mają być one szybsze, bardziej elastyczne i wydajne od swoich poprzedników, a w razie potrzeby pracować ramię w ramię z człowiekiem.

3 nowe modele sześcioosiowych robotów o oznaczeniach TX2-40, TX2-60 i TX2-90 mają kompaktową budowę, udźwig od 2 do 15 kg i zasięg od 515 do 1450 mm. Są lżejsze, mocniejsze motorycznie i dzięki wielu ulepszeniom bardziej efektywne energetycznie. Jednak główny postęp technologiczny w przypadku tej serii robotów leży w technologii zabezpieczeń. Twórcom tych maszyn udało się zintegrować przełomowe funkcje bezpieczeństwa. Rozwiązania takie, jak Safe Speed, Safe Stop, Safe Zone und Safe Tool będą nadawać nowe kierunki w robotyce. Dzięki nim będzie możliwa bezpośrednia współpraca człowieka z robotem bez przegrody ochronnej.Roboty z serii TX2 wyposażone są w cyfrowy enkoder bezpieczeństwa w każdej osi i zintegrowany panel bezpieczeństwa. Wszystkie funkcje bezpieczeństwa mają certyfikat TÜV i spełniają surowe wymagania kategorii SIL3-/PLe. W celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa każdy ruch robota kontrolowany jest przez czujniki. Kontrolują one prędkość i przyspieszenie w czasie rzeczywistym. Gdy człowiek zbliża się do robota, ten automatycznie redukuje prędkość do bezpiecznej. Może kontynuować swoją pracę z małą prędkością, nie wyłączając się całkowicie, dzięki czemu nie trzeba go restartować. Gdy operator podchodzi zbyt blisko, robot jeszcze bardziej spowalnia ruch lub zupełnie zastyga w trybie bezpieczeństwa.

Funkcje Safe Tool i Safe Zone to kolejne innowacyjne rozwiązania Stäubli. Pozwalają one definiować określony zakres i stale kontrolować narzędzie na końcu ramienia robota. Gdy w zaznaczonej strefie bezpieczeństwa pojawi się jakaś przeszkoda, robot automatycznie zatrzyma się.

Nowe funkcje poprawiają jakość, precyzję i dynamikę pracy robotów z serii TX2 oraz otwierają nowe możliwości współpracy człowieka i maszyny. 

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również