Raport "Doing Business" – Polska na 32. miejscu

 

Bank Światowy publikował ranking 189 krajów, gdzie najłatwiej prowadzi się biznes. W raporcie "Doing Business" na 2015 rok najlepiej wypadł Singapur. Polska zajęła 32. miejsce i znalazła się wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego. Rok temu byliśmy na 30. miejscu.

W porównaniu do roku poprzedniego spadliśmy o dwa miejsca i znaleźliśmy się w badaniu tuż za Francją i przed Hiszpanią. Dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to - poza Singapurem - Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia - podkreśla "Financial Times". Najwięcej korzystnych reform dotyczących przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie firm wprowadzono w krajach Afryki Subsaharyjskiej.

Kraje, które najbardziej awansowały w rankingu Banku Światowego to: Tadżykistan, Benin, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Trynidad i Tobago, Demokratyczna Republika Konga, Azerbejdżan, Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Z raportu wynika, że w Polsce łatwiejsze stało się np. przekazywanie majątku dzięki wprowadzeniu procedur, które pozwalają wypełnić wiele formalności online oraz obniżeniu płatności notarialnych. Ułatwiono również handel transgraniczny. Zmniejszono koszty pozyskiwania energii elektrycznej, zweryfikowano koszty nowych podłączeń. Autorzy raportu twierdzą, że w naszym kraju łatwiejsze stało się zakładanie nowych firm, m.in. dzięki zniesieniu takich wymogów, jak rejestracja działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy. Łatwiejsze stało się też pozyskiwanie zezwoleń na budowę. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono wiele uproszczeń i udogodnień dla przedsiębiorców - wynika z przeglądu zmian w polskim ustawodawstwie, które Bank Światowy zamieszcza na swoich stronach.

Jak komentuje "Wall Street Journal", z tegorocznego raportu wynika też, że trzeba "być postacią heroiczną lub szaleńcem, by rozpoczynać działalność gospodarczą w Wenezueli, Afganistanie czy Libii" - pisze dziennik finansowy, cytując koordynatora raportu "Doing Business" Augusto Lopeza-Clarosa. Dziennik przypomina, że kryteria oceny krajów, jakie stosuje Bank Światowy, to między innymi łatwość, z jaką zakłada się nowe firmy, pozyskuje inwestorów czy kredyty, płaci podatki, rejestruje posiadłości oraz egzekwuje biznesowe kontrakty.

W tegorocznym raporcie Banku Światowego Singapur i Nowa Zelandia utrzymały się na miejscach, które przyznano im rok wcześniej. Erytrea, Libia i Republika Środkowoafrykańska to państwa, które znalazły się na samym dole tego rankingu. Serbia, Irak, Syria i Kamerun odnotowały największe spadki w stosunku do poprzednich notowań Banku Światowego. Lopez-Claros zwrócił uwagę, że poprawiła się jednak ogólna ocena klimatu biznesowego w ocenianych krajach – o ile w 2005 roku zarejestrowanie nowej firmy zajmowało średnio 116 dni, o tyle teraz trwa to tylko 44 dni.

źródło: RMF

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę