Raport o przeciwdziałaniu szarej strefy w Polsce

© PixaBay

Udostępnij:

Przyczyny oraz kierunki działań zmierzające do poprawy sytuacji i ograniczenia zjawiska szarej strefy przedstawia raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”, przygotowany w ramach Programu Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce. W konferencji prezentującej dokument uczestniczył wiceminister Jerzy Kwieciński.

UN Global Compact jest największą na świecie inicjatywą ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Od inauguracji w 2000 r., przystąpiło do niej ponad 12 tys. członków ze 145 krajów.Program poświęcony przeciwdziałaniu szarej strefie został zainaugurowany 30 czerwca 2014 r., by zgodnie z mandatem Global Compact zbudować podstawy do efektywnego dialogi biznesu i administracji oraz umożliwić bardziej skoordynowane i skuteczne działania. Sieć w Polsce, wspólnie m.in. z Ministerstwem Rozwoju, resortami finansów i skarbu, pracuje nad ograniczeniem jednego z ważniejszych hamulców rozwojowych dla Polski, jakim jest szara i czarna strefa.

Według ostrożnych szacunków, wartość szarej strefy w Polsce to nie mniej niż 150 mld zł, a kwota ta może sięgać nawet 215 mld zł w zależności od zastosowanej metodologii. Raport określa straty Skarbu Państwa w wybranych branżach na kilkadziesiąt miliardów zł rocznie.

- Przyczyny występowania szarej strefy w naszym kraju są różne. Dlatego też musimy zastosować różnorodne rozwiązania. W dużej mierze zostały one wskazane w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – podkreślił wiceminister Jerzy Kwieciński.

Pakiet deregulacyjny i Konstytucja biznesu będą sprzyjać rejestrowaniu firm i legalnemu zatrudnieniu. E-administracja to ułatwienie procedur i zmniejszenie liczby transakcji nierejestrowanych.

- Wzmocnienie edukacji m.in. z pomocą funduszy UE i szkolnictwa zawodowego oznacza lepsze kwalifikacje, a tym samym mniejsze ryzyko pracy przy nierejestrowanych i niskopłatnych zajęciach. Natomiast wyższe dochody Polaków mogą spowodować zmniejszenie popytu na proste i tanie produkty oraz usługi – zaznaczył wiceminister.Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również