Relacja z otwarcia Centrum Innowacyjnych Wdrożeń

MM Magazyn Przemysłowy

W dniu 29 kwietnia 2016 roku zostało otwarte Centrum Innowacyjnych Wdrożeń w Bydgoszczy. Przybyli goście mogli zapoznać się z działalnością CIW na rzecz nauki i przedsiębiorców oraz najnowszymi maszynami wiodących producentów z branży.

Centrum Innowacyjnych Wdrożeń (CIW) jest pierwszą jednostką wspierającą polskie uczelnie techniczne w zakresie edukacji. Placówka znajduje się na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Celem Centrum jest praktyczne kształcenie wykwalifikowanych specjalistów dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Uroczystego otwarcia CIW dokonała zastępca prezydenta miasta Maria Wasiak. Wsparciem dla projektu, a jednocześnie organizatorami wydarzenia byli: dyrektor działu handlowego firmy Delcam Adam Banaszczak, dr hab. inż. Tomasz Paczkowski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Zbigniew Gmaj z APS - przedstawiciel firmy Heidenhain w Polsce oraz prezes zarządu DMG MORI Polska - Marek Osiński. Na pierwszą lokalizację CIW wybrano Bydgoszcz z uwagi na jej związki z przemysłem formierskim. Docelowo planowane jest uruchomienie kilku placówek tego typu na terenie całego kraju.

Powiązane firmy

Głównym celem Centrum Innowacyjnych Wdrożeń jest wsparcie krajowego rynku pracy przez kształcenie przyszłych pracowników w zakresie praktycznych umiejętności zawodowych. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że obecnie w Polsce brakuje wykwalifikowanej kadry zdolnej do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z tego względu w projekt zaangażowały się takie firmy jak: DMG MORI, Heidenhaim oraz Delcam. CIW to zatem idealne miejsce dla studentów uczelni technicznych oraz uczniów techników i szkół zawodowych, którzy chcą czerpać od najlepszych wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne w życiu zawodowym.

Dla nauki i biznesu

- Korzyści z otwarcia Centrum Innowacyjnych Wdrożeń jest wiele. Przede wszystkim element dydaktyczny. Studenci oraz uczniowie mogą zapoznać się z maszynami takimi jak chociażby obrabiarki. Wcześniej trzeba było organizować dla nich pokazy w firmach, teraz wszystko jest na miejscu. W CIW mają też okazję zobaczyć najnowsze rozwiązania, a nie stare maszyny często wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Ponadto dzięki CIW bardziej będzie rozwijać się współpraca pomiędzy nauką a biznesem. Do tej pory często zdarzało się, że absolwent kierunku technicznego nie miał praktycznych umiejętności zawodowych. Z kolei w Niemczech, jeśli taka osoba chciałaby zostać na uczelni technicznej i tam pracować, musi obowiązkowo przejść półroczne, a niekiedy nawet roczne szkolenie w konkretnej firmie produkcyjnej. Tego u nas w Polsce brakuje, choć można zaobserwować pierwsze zmiany w tym zakresie - komentuje w rozmowie z MM Magazynem Przemysłowym dr hab. inż. Tomasz Paczkowski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Jednym z elementów gali otwarcia była prezentacja pracy maszyn i urządzeń stanowiących główny element edukacyjny w CIW.

Nauka przez praktykę

- Szeroki zakres współpracy uczelni z biznesem sprawia, że możemy bez przeszkód szkolić w specjalnych pomieszczeniach przyszłych pracowników. Ponadto pokazujemy uczniom i studentom, że praca technologa jest obecnie bardzo czysta i nie powinna się już kojarzyć z pracownikiem ubrudzonym smarem. Świetnie zostało to pokazane właśnie z w trakcie otwarcia CIW - podkreśla Adam Banaszczak, dyrektor działu handlowego w firmie Delcam.

Specjalista zaznacza ponadto, że firma będzie przygotowywać liczne szkolenia. - Dzisiaj nie jest problemem sam zakup maszyny czy oprogramowania. Większym wyzwaniem jest znalezienie ludzi, którzy to wszystko obsłużą. Teraz będziemy w stanie dostarczyć przygotowanych pracowników dla przemysłu - dodaje Banaszczak.

Centrum działa pod patronatem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz wiodących firm z sektora produkcyjnego: DMG MORI Polska, APS Heidenhain oraz Delcam. Galę otwarcia CIW objęły swoim patronatem również: Miasto Bydgoszcz, Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

MM Magazyn Przemysłowy jest patronem wydarzenia.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę