Remont wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej pod znakiem zapytania

ArcelorMittal

ArcelorMittal Poland zamierza przeanalizować zasadność remontu wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Decyzja wynika z niepewności związanej z unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na czwarty okres rozliczeniowy (NAP4), który ma zostać uzgodniony w połowie tego roku.

Cykl życia wielkiego pieca nr 2 w dawnej Hucie Katowice, obecnie dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland, dobiegnie końca w drugiej połowie 2018 r. Oznacza to, że właśnie teraz powinny się rozpoczynać przygotowania zmierzające do opracowania projektu remontu instalacji i złożenia zamówień na poszczególne komponenty. Jednak w związku z niepewnością co do kształtu czwartego okresu rozliczeniowego (lata 2021-2030) unijnego systemu handlu uprawnieniami (EU ETS), o którym Komisja Europejska zdecyduje w połowie bieżącego roku, firma postanowiła przeanalizować ekonomiczną zasadność tego remontu.

Obecna propozycja Komisji Europejskiej w sprawie EU ETS zagraża konkurencyjności hutnictwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W związku z nierealnym benchmarkiem (punktem odniesienia) dotyczącym poziomu emisji dla branży hutniczej, który jest nieosiągalny nawet dla najbardziej efektywnych zakładów, braki uprawnień do emisji CO2 będą dotkliwe. Przemysł hutniczy to jedyny sektor, dla którego benchmark nie odzwierciedla aktualnych wyników najlepszych zakładów. Dodatkowo, przewidywana cena uprawnień do emisji za tonę CO2 w nowym okresie może osiągnąć 30 euro. To przyczyni się do zwiększenia kosztów produkcji, gdyż wyprodukowanie jednej tony stali płynnej wiąże się z emisją ok. dwóch ton CO2.

- Od początku obecności ArcelorMittal w Polsce zainwestowaliśmy 6 mld złotych - mówi Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Zmieniliśmy polskie hutnictwo, poprawiliśmy wydajność i konkurencyjność, rozszerzyliśmy asortyment oraz uruchomiliśmy nowe instalacje w regionie, w którym prognozowany popyt na stal w dłuższej perspektywie będzie się utrzymywał na dobrym poziomie. W ubiegłym roku zmodernizowaliśmy wielki piec w naszej hucie w Krakowie. W przyszłym roku generalnego remontu będzie wymagał wielki piec nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Jednak w związku z niepewnością co do kształtu czwartego okresu rozliczeniowego w ramach systemu EU ETS, który będzie wiązał się ze znacznymi kosztami po roku 2020, nie mamy w tej chwili pewności, czy tak duża inwestycja będzie miała ekonomiczne uzasadnienie.

- Jeśli nowa propozycja ETS zostanie zaakceptowana w obecnej formie, a mamy naprawdę nadzieję, że tak się nie stanie, to wstępne kalkulacje, których dokonaliśmy, pokazują, że praca dwóch wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej może być po prostu nieopłacalna. Rozumiemy potrzebę przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i chcemy wnieść w ten proces swój wkład, jednak wszelkie akty legislacyjne powinny brać pod uwagę globalny charakter obrotu stalą, a nie wspierać producentów spoza Europy w budowaniu ich przewagi konkurencyjnej - dodał Sanjay Samaddar.

Wielki piec to instalacja, w której z rudy żelaza, przy udziale koksu jako paliwa, powstaje surówka żelaza. Surówka i złom wykorzystywane są w stalowni do produkcji stali. Wielki piec wymaga okresowych remontów, które wynikają z amortyzacji jednostki. Koszt takich remontów jest znaczny, dlatego decyzje o ich realizacji powinny być ekonomicznie uzasadnione dla całego cyklu życia instalacji.

Źródło: ArcelorMittal Poland

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę