Rentgen usprawni kontrolę graniczną

© Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Udostępnij:

Polski System Kontroli Cargo „CANIS” – najnowszy wynalazek Narodowego Centrum Badań Jądrowych – już niedługo będzie dostępny w sprzedaży.

Centrum właśnie podpisało ze spółką PID Polska długoterminową umowę dotyczącą jego dystrybucji na polskim rynku. Nowe rozwiązanie ma usprawnić kontrole celne na przejściach granicznych, w portach i na lotniskach, stwarzając możliwość zdalnego prześwietlania całych ładunków bez konieczności otwierania kontenerów.Sercem systemu jest akcelerator wytwarzający wiązkę promieniowania rentgenowskiego o zmiennym ładunku energii (6 MeV/4 MeV), która jest następnie odbierana przez układ detektorów odtwarzający kształt i właściwości ładunku. Dzięki naprzemiennej emisji wysokoi niskoenergetycznej wiązki możliwe staje się uzyskanie większego kontrastu obrazu, co pozwala na bezbłędne rozpoznawanie poszczególnych składowych oraz identyfikację podejrzanych przedmiotów, np. przemycanych papierosów. Pomaga w tym również zaawansowany komputerowy system przetwarzania obrazów. Oprócz NCBJ w proces tworzenia „CANIS” zaangażowane były również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PwC oraz Departament Służby Celnej.www.ncbj.gov.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również