RiMatrix S – centrum danych z nową strategią

Rittal

Firma Rittal wprowadziła na rynek RiMatrix S - unikatową w skali światowej koncepcję standardowej budowy centrów danych. Dzięki niej konfiguracja, dostawa oraz uruchomienie centrum danych są możliwe w bardzo krótkim czasie.

Centra danych są tradycyjnie rozwiązaniami indywidualnymi. Z uwagi na specyficzne wymagania ich planowanie i realizacja odbywa się często we współpracy z klientem. Przy projektowaniu, realizacji i eksploatacji nadal jednak przeważają kosztowne, indywidualne koncepcje. Są one nie tylko długotrwałe, ale i drogie, ponieważ prawie nie ma standardowych procesów i komponentów, które - raz określone - mogłyby być potem wielokrotnie wykorzystywane. RiMatrix S, światowa nowość firmy Rittal stanowi odpowiedź na te oczekiwania. RiMatrix S jest uzupełnieniem już istniejącej linii produktowej RiMatrix o koncepcję modułową z elementami predefiniowanymi, na które składają się szafy serwerowe i sieciowe oraz klimatyzacja i zasilanie. Moduły są dostępne w wersjach z sześcioma (Single 6) lub dziewięcioma szafami serwerowymi (Single 9) i mogą być łączone w większe jednostki. To, co wydaje się niewielką zmianą w konstrukcji centrum danych, jest tak naprawdę rewolucją.
Czas dostawy RiMatrix S wynosi tylko sześć tygodni. Wyjątkowo krótki czas dostarczenia oraz uruchomienia jest bezpośrednią konsekwencją wysokiej standaryzacji modułów centrów danych. Zlecanie dostarczenia RiMatrix S odbywa się w sposób blokowy. Koszty operacyjne mogą być kalkulowane z góry, gdyż Rittal oferuje określone parametry dotyczące wartości PUE (Power Usage Effectiveness). Jeśli moduły serwerowe będą używane wraz z jednostką chłodzącą Rittal, wówczas producent gwarantuje doskonałą wartość PUE (do 1,15). Dla każdego kilowata mocy pobieranego przez serwer, zużycie dodatkowej energii wynosi tylko 15%, np. na potrzeby klimatyzacji i zasilania bezprzerwowego.

Konfigurator RiMatrix S
Na stronie internetowej Rittal udostępnia konfigurator RiMatrix S. Dzięki niemu klienci mogą obliczyć, czy szybkość, łatwy montaż i standardowe procesy zrównoważą potencjalne niedogodności wynikające z niewielkiej możliwości dostosowania. Nie oznacza to, że koncepcja RiMatrix S narzuca sztywne ramy, które nie dopuszczają zmian. W oparciu o poczynione doświadczenia można stwierdzić, że zmiany w centrum danych zachodzą w stałych odstępach czasu, a najrzadziej odbywa się instalacja samej szafy 19''. Pojedyncze działania są łączone
i realizowane jako jeden termin konserwacji lub przebudowy. Z uwagi na fakt, że instalacja modułów Single 6 i Single 9 przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w przypadku porównywalnych konstrukcji bazujących na pojedynczych szafach, czas trwania przebudowy i rozszerzeń pozostaje ograniczony do minimum.

Oszczędność dzięki jednolitemu zarządzaniu systemem
Jednolite komponenty nie tylko ułatwiają montaż mechaniczny, lecz także zapewniają liczne zalety dla administrowania systemem. W każdym module RiMatrix S zarządcy mogą korzystać z takich samych narzędzi monitorujących oraz kontrolnych, nawet gdy moduły zostały zainstalowane w innym miejscu. Skraca to czas potrzebny na przeszkolenie, ułatwia serwis oraz zarządzanie infrastrukturą IT. Wiąże również mniejszą ilość zasobów administratorów, którzy tym samym mogą wykonywać inne zadania.

Nowości Rittal, w tym system RiMatrix S, zaprezentowane były na targach CeBIT. W najbliższym czasie będzie można je zobaczyć również na targach HMI, które odbędą się w dniach 8-12 kwietnia w Hanowerze. Oferta firmy będzie przedstawiona w hali 11 na stoisku E06.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę