Robot NAO – nowy przyjaciel osób starszych i chorych na autyzm

Aldebaran Robotics

Alderbaran Robotics, francuski producent robotów, stworzył humanoidalnego robota, który specjalizuje się w poprawianiu mowy i umiejętności ruchowych.

Przy wciąż rosnącej populacji osób starszych wymagających szczególnej opieki oraz coraz większej liczbie dzieci niepełnosprawnych wzrasta także zapotrzebowanie wśród tych osób na regularną opiekę medyczną oraz codzienną uwagę. Szczególnie ludzie chorzy na autyzm, których liczbę w Polsce szacuje się na ok. 30 tysięcy, potrzebują wsparcia osób trzecich. Marzenie o osobistym robocie, który oferuje pomoc i ciągłą obecność przy osobie chorej, staje się rzeczywistością dzięki francuskiej firmie Alderbaran Robotics. NAO, humanoidalny robot, został opracowany z myślą o wsparciu osób starszych i chorych na autyzm, którzy szczególnie wymagają opieki i zainteresowania.

Powiązane firmy

NAO może być również wykorzystywany jako narzędzie do nauczania przedmiotów technologicznych, wiedzy z zakresu robotyki, psychologii, medycyny i nauk ścisłych. NAO jest używanz w ponad 450 prestiżowych uniwersytetach i laboratoriach na całym świecie, w tym na Uniwersytecie Harvard i Stanford. Programy badawcze na Uniwersytecie Notre Dame i Uniwersytecie w Connecticut, w Ameryce, osiągnęły bardzo dobre wyniki używania NAO w pracy z dziećmi autystycznymi.

Zaprojektowany przy pomocy oprogramowania SolidWorks firmy Dassault Systèmes robot NAO został sprzedany w liczbie ponad 2500 egzemplarzy do 50 różnych krajów. Robot jest wysoki na 58 cm, ma wbudowane 2 głośniki, 4 mikrofony, kamerę wideo oraz wiele innych czujników pozwalających mu na oddziaływanie z otoczeniem. Zasilany przez procesor Intel 1,6 GHz Atom stanowi prawdziwy przełom w technologii. Robot może rozpoznawać twarze i łatwo wykryć obiekty za pomocą swoich dwóch kamer HD. Zawiera także funkcje rozpoznawania mowy pozwalające mu „słuchać" i odpowiadać na pytania. NAO może chodzić, trzymać i nosić lekkie przedmioty. Dzięki usprawnieniom oprogramowania w najnowszej wersji - NAO Next Gen - może nawet wstać po upadku.

Dzięki temu projektowi osobom starszym i chorym na autyzm łatwiej będzie próbować żyć pełnią życia. Projektanci snują odważne zamysły i plany, w których NAO stopniowo będzie przekształcać się w robota asystującego całej populacji. Będzie on odgrywał ważną rolę w domu, pomagając w codziennych obowiązkach, ale też zapewniając rozrywkę i towarzystwo.

Więcej informacji:
www.aldebaran-robotics.com
www.3ds.com

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę