Robot zamknął sesję giełdową NASDAQ

©

Udostępnij:

Dzwonek rozbrzmiewający na zamknięcie sesji giełdowej ma długą tradycję. W ten sposób ogłaszane są wszystkie ważne wydarzenia na giełdzie. 12 listopada br. po raz pierwszy w historii największej giełdy elektronicznej w USA - NASDAQ, dzwonek został uruchomiony przez robota duńskiego producenta Universal Robots. W ten szczególny sposób uczczono inaugurację nowego indeksu spółek w obszarze robotyki i automatyki ROBO-STOX (NASDAQ: ROBO).

Duński robot UR5 jest pierwszym urządzeniem, które uruchomiło dzwonek giełdy. Specjalnie do tego celu spółka Cross Automation - amerykański dystrybutor firmy Universal Robots, wyposażyła robota w trójpalczasty chwytak firmy Schunk. Sześcioosiowy robot UR5 waży tylko 18 kilogramów, jest w stanie udźwignąć maksymalnie 5 kg i ma zasięg 850 mm. Aby nacisnąć guzik dzwonka, robot został zaprogramowany w trybie uczenia (Teach Mode) wykorzystującym trajektorię ruchu - punkt do punktu. Polegało to na pokazaniu, a następnie zapisaniu w pamięci robota poszczególnych punktów drogi, jaką musiał przebyć, aby nacisnąć dzwonek.„To bardzo ekscytujące widzieć, jak nasz robot zamyka sesję na giełdzie NASDAQ. Dodatkowo na olbrzymim ekranie na wieży budynku giełdy, na nowojorskim Times Square, został wyświetlony film prezentujący UR5", mówi Thomas Visti, wiceprezes i dyrektor ds. handlowych firmy Universal Robots. „Tak wiele się wydarzyło od w 2009 roku, kiedy sprzedaliśmy nasze pierwsze roboty w Danii i Niemczech. Jeszcze raz ogromnie dziękujemy ROBO-STOXTM za to przeżycie" - podsumowuje Thomas Visti.

„Nie chcieliśmy zadebiutować na giełdzie z robotem, który używany jest jedynie w laboratorium" - w ten sposób Frank Tobe, współzałożyciel ROBO-STOX i wydawca The Robot Report, wyjaśnia wybór UR5 na „dzwonnika". „Pragnęliśmy raczej zaprezentować technologię robotów, która dobrze się sprzedaje i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach na całym świecie", dodaje Frank Tobe.

Pomysł stworzenia lekkich robotów przez firmę Universal Robots stał się podstawą sukcesu. Powstała w 2005 roku firma, która zrodziła się z uniwersyteckiego projektu badawczego, zatrudnia w chwili obecnej ponad 100 pracowników, sprzedając swe produkty w ponad 50 krajach na całym świecie. W 2013 roku Universal Robots został zakwalifikowany do grona 30 najlepszych duńskich przedsiębiorstw eksportowych od 1989 roku.Materiał filmowy z zakończenia sesji na giełdzie NASDAQ dostępny jest na stronie internetowej:
https://www.dropbox.com/s/py7577n80muz49i/PGM_1280x720_H264_11_12_2013_3_50_25%20PM.mov

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również