Roboty ramię w ramię z przyszłymi architektami

 

Elementy graficzne wykonane z wysoką dokładnością i precyzyjnie odwzorowane w rzeczywistym materiale – to efekty jednej z pierwszych w Polsce realizacji, wykorzystujących ramię robota w architekturze. Studenci Politechniki Krakowskiej sięgnęli po maszynę wykorzystywaną zwyczajowo w przemyśle i udowodnili, że architektura i robotyka mogą współdziałać.

Pomysł na wykorzystanie ramion robotycznych w tzw. prototypowaniu form architektonicznych, został zaprezentowany przez studentów z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej podczas XVI Festiwalu Nauki. Na Rynku Głównym w Krakowie zobaczyć można było „w akcji” ramię robota. Posłużyło ono m.in. do wykonania grafik oraz wycięcia formy zaprojektowanego przez studentów pawilonu parametrycznego.

Grafiki zostały stworzone wcześniej w języku programowania Processing. Robot wykonał je, a następnie został wykorzystany do zrealizowania formy w materiale, jakim był styropian. Ramieniem robotycznym sterowaliśmy za pośrednictwem detektora ruchu – wyjaśnia Paulina Borkowska z Koła Naukowego Imago, funkcjonującego przy Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się w październiku 2015 roku, natomiast od początku 2016 roku jego autorzy działali na udostępnionych im przez ASTOR robotach Kawasaki. Spółka umożliwiła im także pracę we własnym laboratorium innowacji. Realizacja projektu została również wsparta przez krakowską Termo Organikę oraz firmę 3dKreator.

Cieszy nas, że mogliśmy wesprzeć tak innowacyjną ideę. Jako firma funkcjonująca w obszarze nowych technologii, uważnie przyglądamy się świeżym pomysłom młodych ludzi. Dobrze, że zainteresowali się oni możliwościami, jakie daje współpraca z urządzeniami stosowanymi na co dzień w przemyśle. Na świecie wykorzystanie robotów w produkcji i wznoszeniu obiektów architektonicznych staje się przecież coraz bardziej powszechne – mówi Stefan Życzkowski, prezes ASTOR.

Eksperci podkreślają, że zaletą fabrykacji przemysłowej przy tego rodzaju formach, jest wysoka dokładność, jaką daje maszyna. Dzięki temu realne staje się wykonywanie skomplikowanych matematycznie struktur. To z kolei pozwala na snucie śmiałych koncepcji projektowych. Projekt studentów Politechniki Krakowskiej wpisuje się również w ideę tzw. architektury parametrycznej. W jej ramach poszukuje się praktycznych możliwości zastosowania nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Modelowanie parametryczne sięga po współczesną technologię informacji i nauki informacyjne, wykorzystując je do projektowania architektonicznego. Fabrykacją z użyciem robotów w architekturze interesują się obecnie niemal wszystkie znaczące uczelnie techniczne, m.in. Delft University of Technology czy Massachusetts Institute of Technology.

www.astor.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę