Rodzina SEC do ochrony instalacji zasilania

Phoenix Contact, ograniczniki © Phoenix Contact

Udostępnij:

Nowoczesna rodzina ograniczników Safe Energy Control (SEC) to synonim niezwykłej żywotności i możliwości w dziedzinie prądów piorunowych oraz przepięć. Powstała ona w odpowiedzi na potrzebę uniwersalności jak i na obowiązujące od zeszłego roku zaostrzone wymagania w  normie IEC 61643-11:2011.

Po ponad 13 latach sprzedaży poprzedniej rodziny ograniczników serii COMPACT obecnie następuje ich ostateczna wymiana przez następcę, rodzinę SEC. To optymalne rozwiązanie tam, gdzie w środowisku występuje duża liczba przepięć np. w wyniku procesów łączeniowych.Odgromnik skutecznie chroni przed prądami piorunowymi, nie wywołując prądu upływowego, przy tym nie wywołując zwarć przy obcinaniu przepięć a w wersji T1+T2 zapewniają one optymalną koordynację z przeprojektowanym od nowa ogranicznikiem typ 2.

Ograniczniki typ 1 pojedyncze czy w zestawie typ 1+typ 2 posiadają praktycznie zerowy prąd następczy. Zapewnia to większą żywotność nie tylko ograniczników, ale też całej instalacji zasilającej. W istotny sposób brak tego prądu ogranicza możliwość powstawania przerw w zasilaniu chronionej instalacji. Sama budowa iskierników zapewnia praktycznie cichą i bez wydmuchową pracę.

Istotną ich cechą jest to, że zarówno typ 1, jak i typ 2 oraz typ 3 nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń do poziomu 315AgG zabezpieczeń nadprądowych poprzedzających od strony zasilania. W wielu zastosowaniach są one wręcz „bez-bezpiecznikowe”. Co często w modernizowanych instalacjach przemysłowych może uwalniać od konieczności szukania dodatkowego miejsca na zabezpieczenia.

Nowością jest nowy odgromnik o konstrukcji iskiernikowej. Posiada on we swym wnętrzu bezpiecznik, co oznacza brak konieczności dobezpieczana obwodu odgromnika przy największych nawet prądach w rozdzielnicach. Jest to modułowa hybryda.

Jest to bardzo istotne przy obliczaniu kosztów łącznych zastosowanej ochrony, gdzie na całkowity koszt ochrony jednej fazy składa się koszt ogranicznika, dodatkowych połączeń i zabezpieczenia, jeśli producent tego wymaga z powodu np. słabszej technologii.

Jakość i trwałość jest potwierdzona możliwością bezpłatnej i bezwarunkowej wymiany uszkodzonej wkładki należącej do rodziny ograniczników SEC, jeśli zakup całego aparatu nastąpił w ostatnich pięciu latach.

Nowa rodzina SEC „topograficznie” posiada identyczny układ zacisków jak jej poprzednicy z rodziny CP. A ponieważ sukcesywnie do końca roku 2017 należy wymienić stare rozwiązania na nowe, proces ten nie powinien nastręczyć kłopotów.

Ważny dla projektujących i kupujących jest także fakt, że są to rozwiązania uniwersalne. Ta uniwersalność wyraża się stosowaniem układu 3+1, jako podstawowego w konstrukcji takich ograniczników. Zapewnia to aplikowanie w sieci TN-S, TT, czy też TN-C-S.Istotą tego rozwiązania jest to, że uzyskiwane poziomy ochrony w 3+1 są o połowę niższe (czyli lepsze) niż przy tanich wersjach w układzie 4+0. Układ ten dominuje w tanich rozwiązaniach tylko warystorowych. Niższe poziomy to prawie o połowę w układzie 3+1 oznaczają większą żywotność chronionego urządzenia a w pewnych warunkach 4+0 może zagrażać nawet życiu ludzkiemu.

Wszystkie istotne funkcjonalności wzbogacone o wyższe możliwości elektryczne są kontynuowane w nowej rodzinie też po to, aby projektowanie instalacji elektrycznych było prostsze.

Aby zapewnić najwyższe poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi wszystkie wkładki umożliwiają elektryczne badanie i pośrednio pisemne raportowanie dzięki mobilnemu laboratorium Checkmaster. Jest to wymaganie zgodnie z PN-EN 62305.

Źródło: Phoenix Contact

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również