Rok z dużymi sukcesami

Preview
Reklama
Reklama

– Już co czwarty przedsiębiorca korzystający z leasingu finansuje nim właśnie maszyny i urządzenia - mówi Piotr Klimczak, dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing. – To dobry trend dla branży, gdyż maszyny i urządzenia oraz transport ciężki to rynki, które mają wpływ na tworzenie PKB w Polsce.

MM Magazyn Przemysłowy: Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że branża osiągnęła blisko 20-procentową dynamikę wzrostu mierzoną rok do roku. Jakie obszary dominowały w wynikach Państwa spółki w segmencie maszyn i urządzeń w 2018 r. i co na to wpłynęło?

Reklama

Piotr Klimczak:Z danych ZPL wynika, że już co czwarty przedsiębiorca korzystający z leasingu finansuje nim właśnie maszyny i urządzenia. Te statystyki mają również odzwierciedlenie w biznesie naszej spółki, w którym ok. 26% portfela stanowi finansowanie tego segmentu. To dobry trend dla branży, gdyż maszyny i urządzenia oraz transport ciężki to rynki, które mają wpływ na tworzenie PKB w Polsce. Udział finansowania branży leasingowej w łącznym PKB Polski pod koniec 2017 r. wyniósł blisko 4%.

PKO Leasing od początku roku notuje bardzo dobre wyniki w całości segmentu maszyn i urządzeń (MiU) osiągając po trzecim kwartale wysokie 31% tempo wzrostu r/r. Wolumen sfinansowanych przez PKO Leasing transakcji w obszarze MiU wynosi 1,7 mld zł. Szczególnie intensywnie rozwijane są segmenty produkcyjne tj. sprzęt budowlany, maszyny poligraficzne, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych oraz maszyny do obróbki metalu.

Spółka finansuje potrzeby biznesu, oferując zróżnicowaną ofertę produktów i usług leasingowych skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw, jak również do dużych firm. Finansujemy nawet do 100% wartości przedmiotu, maksymalnie do 84 miesięcy. Finansować można aktywa zakupione za granicą oraz nietypowe sprzęty. W naszej firmie postawiliśmy na szybkość podejmowania decyzji i automatyzację procesu leasingowego. Takim uproszczonym procedurom podlegają najlepsi dostawcy, którzy mogą otrzymać finansowanie do miliona złotych. Czas i szybkość podejmowania decyzji to elementy, które wpływają na wybór partnerów biznesowych oferujących finansowanie.

Jakie są prognozy jeśli chodzi o inwestycje w segmencie maszyn i urządzeń do końca tego roku? Czy można się spodziewać utrzymania wzrostu dla branży leasingowej w dwucyfrowym tempie?

– Dynamika rynku maszyn i urządzeń w PKO Leasing jest bardzo wysoka i utrzymuje się na tym poziomie już od trzech kwartałów. Ponieważ jesteśmy liderem branży leasingowej w większości segmentów rośniemy podobnie jak rynek. W przypadku MiU sytuacja wygląda bardzo dobrze. Od początku roku w tym segmencie rośniemy intensywnie. Nasza dynamika wzrostu jest wyższa niż rynkowa i wynosi 31,4% r/r. Wyniki finansowe spółki pokazują, że jesteśmy niekwestionowanym liderem w finansowaniu np. maszyn poligraficznych. Tu dynamika wzrostu sięga powyżej 80% r/r. Intensywnie rozwijamy się również w segmencie maszyn budowlanych (ok. 43%), maszyn do przemysłu tworzyw sztucznych (ok. 50% r/r). Kiedy dodamy do segmentu MiU sprzęt medyczny oraz rynek Agro, to PKO Leasing w tych obszarach realizuje ok. 30 proc. całego swojego budżetu o wolumenie ok. 2 mld zł.

Powiązane firmy

Reklama

Jak kondycja polskiej gospodarki wpływa na branżę leasingową i wyniki osiągane przez rynek i samą spółkę?

– Polska gospodarka jest w europejskiej czołówce. Wzrost PKB w III kwartale 2018 r. szacowny jest na 5,2% r/r., a na jego tendencję wzrostową wpływ mają wszystkie segmenty, w tym usługi i przemysł. Co prawda, według danych GUS produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 2,8% r/r i jest to wynik poniżej oczekiwań, to po raz pierwszy od 2008 r. stopień wykorzystania mocy produkcyjnych III kw. br. przekroczył próg 83%. Te dane makroekonomiczne mają przełożenie również na sytuację branży leasingowej. Po trzech kwartałach 2018 r. dynamika branży leasingowej wciąż pozostaje wysoka i według danych ZPL wynosi 18,7 proc. r/r. Lider rynku, PKO Leasing sfinansował aktywa na kwotę 6,6 mld zł, co stanowi ponad 11,4% udziału w rynku. Spółka jest również liderem w coraz silniejszym segmencie maszyn i urządzeń, co jest dużym sukcesem.

W październiku wystartował program COSME 2, który ma wesprzeć polskich przedsiębiorstw. Jakie z nich i na jaką pomoc mogą liczyć?

– Program skierowany jest dla MŚP zatrudniających mniej niż 250 pracowników i uzyskujących przychody nieprzekraczające 50 mln euro. PKO Leasing szacuje, że około 10 tys. polskich przedsiębiorców, w tym start-upów, skorzysta z lepszych warunków finansowania dzięki gwarancji z programu COSME 2. Łatwiejszy dostęp do oferty możliwy będzie dzięki umowie podpisanej pomiędzy PKO Leasing a Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EIF). Jej kwota jest rekordowa i wynosi 1,5 mld zł.

Co będzie można sfinansować z programu COSME 2? Czy w związku z programem COSME 2 inwestorzy mogą liczyć na jakieś zachęty ze strony PKO Leasing?

– Wartość finasowania może wynieś do 1,5 mln zł (375 tys. euro), umowa zwarta musi być zawarta na minimum 12 miesięcy, a program w szczególności dedykowany jest do finansowania maszyn i urządzeń oraz dla transportu ciężkiego. Korzyści dla przedsiębiorcy to: brak konieczności przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń, minimum formalności, możliwość otrzymania finansowania przedmiotów bez wkładu własnego, finansowanie start-upów, a także finansowanie przedsiębiorstw bez historii kredytowej.

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama