Rosjanie dostarczą paliwo jądrowe do polskiego reaktora

© Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Udostępnij:

 

Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych poinformował, że rosyjska spółka TWEL ma dostarczyć nisko wzbogacone paliwo jądrowe do jedynego w Polsce badawczego reaktora "Maria".

TWEL to paliwowa spółka należąca do rosyjskiego Rosatomu. Dostarcza paliwo jądrowe do 74 reaktorów w Rosji oraz 15 w Europie i Azji. Spółka podaje, że nisko wzbogacone paliwo zostało specjalnie stworzone dla "Marii". Oferta tej firmy została wybrana ze względu na najkorzystniejszą cenę oraz doświadczenie spółki w produkcji paliwa rurowego.

Obecnie w naszym badawczym reaktorze znajduje się paliwo francuskie, jednak to właśnie Rosjanie specjalizują się w tworzeniu elementów i paliwa rurowego do reaktorów jądrowych.

Badawczy reaktor jądrowy "Maria" jest jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę "Marii" rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ).

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny przeznaczony m.in. do napromieniania materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych neutronowej modyfikacji materiałów, badań fizycznych i neutronograficznych, wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych, celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.źródło: wyborcza.biz

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również