Rosną obroty faktoringowe

SXC

Do 52,1 mld zł, czyli o 11% wzrosły obroty faktoringowe banków i wyspecjalizowanych firm - wynika z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą" i Polski Związek Faktorów. Dane te dotyczą 29 instytucji finansowych i pokazują, że dynamika wzrostu branży nie spada w tym roku, a nawet lekko rośnie w porównaniu z I kwartałem.

- Wzrost obrotów, choć nie tak dynamiczny jak w poprzednich latach, nie jest zaskoczeniem. Od kilku lat obserwujemy intensywny rozwój rynku faktoringowego w Polsce. W 2012 roku łączne obroty wszystkich polskich firm faktoringowych przekroczyły, po raz pierwszy w historii, wartość 100 mld złotych, podczas gdy 10 lat temu wynosiły zaledwie 6,6 mld. Żadna inna branża finansowa nie rozwijała się w takim tempie w ciągu ostatnich 10 lat - mówi Andrzej Żbikowski, prezes ING Commercial Finance Polska.

Niższa dynamika rynku niż w poprzednich latach wynika w dużej mierze ze zmniejszonej liczby inwestycji w gospodarce odczuwalnej zarówno dla firm budowlanych, jak i dla faktorów, których wyniki silnie uzależnione są od przychodów tej grupy klientów.

Według Żbikowskiego kryzys przyczynił się do spadku popytu, a zatem firmy szukając alternatywy dla słabszego popytu wewnętrznego, eksportują towary zagranicę, tym samym widać coraz większy udział faktoringu międzynarodowego w obrocie.

Większość firm faktoringowych oraz banków wykazuje wzrost wartości wykupionych wierzytelności. Największe obroty faktoringowe ma w dalszym ciągu Raiffeisen Bank (7,3 mld zł), a za nim Pekao Faktoring (6,7 mld zł) i ING Commercial Finance (5,6 mld zł).

Zdaniem Anny Zając, dyrektor Departamentu Produktów Bankowości Korporacyjnej w Alior Banku, ten rok branża faktoringowa zamknie wzrostem na poziomie ok. 15%. - Choć faktoring lubi zaskakiwać i możliwy jest przyrost nawet o 20 proc., tak jak to wystąpiło w latach 2011/ 2012 - mówi Zając.

Andrzej Żbikowski podkreśla, że w Polsce obroty faktoringu stanowią 6,5 proc. PKB, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 9,5 proc. Co ważne, z roku na roku widać coraz większe zainteresowanie faktoringiem wśród przedsiębiorców, którzy w końcu zaczęli postrzegać go jako outsourcing zarządzania należnościami firmy.

źródło: ekonomia24.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę